500 takmičara iz 10 zemalja na Olimpijadi u mentalnoj aritmetici

Stefan Nikolić avatar

U nedelju je u Beogradu održana Olimpijada u mentalnoj aritmetici, koja je okupila više od 500 takmičara uzrasta od 4 do 14 godina iz desetak evropskih zemalja, uključujući Srbiju, Severnu Makedoniju, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Mađarsku, Austriju, Slovačku, Italiju, Maltu i Nemačku. Ovaj događaj je privukao mlade talente iz raznih nacija, koji su se okupili pod sloganom „Znanje je moć“ kako bi pokazali svoje veštine brzog računanja.

Olimpijada se sastojala od više disciplina i organizovana je od strane međunarodne škole za mentalnu aritmetiku „Malac genijalac“. Na samom početku takmičenja, učesnici su imali priliku da reše pisani test sa 120 zadataka u vremenskom okviru od 12 minuta. Nakon ovog uvodnog dela, takmičari su prešli na izazovnije discipline kao što su anzan, dualni anzan i super um.

Disciplina „Anzan“ zahteva brzo izračunavanje sume dugačkog niza brojeva koji se na ekranu prikazuju velikom brzinom, od 500 do 200 ms. Ono što ovu disciplinu čini posebno izazovnom jeste to što takmičari ne mogu koristiti papir ili olovku – sve mora biti izračunato isključivo mentalno. Ova veština je srž mentalne aritmetike, koja se uči kroz vizualizaciju i korišćenje specijalne računarske alatke poznate kao abakus ili soroban, koja je poreklom iz Japana.

Najzahtjevnija disciplina bila je “Dualni anzan”. U ovoj disciplini takmičari su morali da izračunaju dva paralelna niza brojeva na podeljenom ekranu, što zahteva ne samo brzinu, već i visoku koncentraciju i sposobnost multitaskinga. Mentalna aritmetika, kroz ovu disciplinu, ne samo da razvija matematičke veštine, već i jača kognitivne sposobnosti kod dece, uključujući pažnju, memoriju, analitičko i logičko razmišljanje.

Olimpijada je takođe obuhvatila disciplinu “Super um”, gde su takmičari imali zadatak da reše najkomplikovanije matematičke zadatke poput korenovanja, stepenovanja višecifrenih brojeva i binarnog koda. Kao posebna atrakcija, takmičari su se suočili sa pitanjem o tačnom danu u nedelji na dan Kosovske bitke, 28. juna 1389. godine, što je dodatno testiralo njihove sposobnosti i znanje.

Ova olimpijada nije samo takmičenje, već i proslava znanja i veština mladih genijalaca iz raznih delova Evrope. Kroz mentalnu aritmetiku, deca ne samo da stiču matematičke veštine, već i razvijaju ljubav prema učenju i izazovima, što će im sigurno koristiti u budućnosti. Organizatori se nadaju da će ovaj događaj postati tradicionalan i da će inspirisati još više mladih da se uključe u svet mentalne aritmetike.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije