7 neobičnih pojedinosti o velikanima klasične muzike!

Marijana Petrović аватар

Muzika je jedan od najlepših oblika umetnosti koji nikada ne prestaje da inspiriše i oduševljava ljude. Klasična muzika, stvorena od strane genijalnih kompozitora poput Betovena, Mocarta, Šuberta, Mendelsona, Skarlatija, Lista i Čajkovskog, i dalje ostaje večna lepota koja uči i raduje ljude širom sveta. Međutim, iza ovih remek-dela kriju se neobične priče i zanimljivosti koje bacaju novo svetlo na život i rad ovih umetnika.

Betovenova „Sudbinska simfonija“ ili „Simfonija br. 5“ u c-molu, poznata po prepoznatljivom motivu, često se povezuje s motivima pobede i otpornosti. Interesantno je da se ovaj motiv tokom Drugog svetskog rata koristio kao signal za povezivanje s radio-stanicom u Londonu koja je emitovala poruke otpora. Betovenova „Herojska simfonija“ ili „Simfonija br. 3“ prvobitno je bila posvećena Napoleonu Bonaparti, ali je kasnije Betoven povukao tu posvetu usled razočaranja Napoleonovim ponašanjem.

Nemački kompozitor Feliks Mendelson i njegova sestra Fani Mendelson dele jedinstvenu priču. Iako je Fani bila podjednako talentovana muzičarka kao i njen brat, porodica joj nije dozvolila da se muzički usavršava zbog njenog pola. Zanimljivo je da je Feliks objavio nekoliko njenih kompozicija pod svojim imenom, uključujući i pesmu „Italija“ koju je navodno komponovao za kraljicu Viktoriju, a koja je zapravo bila Fanino delo.

Domeniko Skarlati, italijanski kompozitor barokne muzike, inspiraciju za jedno od svojih dela, „Mačju fug​​u“, pronašao je u svom ljubimcu mački po imenu Pulćinela. Priča kaže da je mačka hodala po klavirskim dirkama i stvorila nasumične tonove, što je Skarlatija inspirisalo da komponuje ovu fugu. Delo se smatra jednim od najzabavnijih i najoriginalnijih u Skarlatijevom opusu.

Franz List, virtuozni pijanista i kompozitor, bio je predmet masovne opsesije obožavaoca, poznate kao „Lisztomanija“, gde su mu obožavaoci slali zahteve za lične predmete. List je zbog toga nabavio psa i slao dlake svog ljubimca kao zamenu za svoje predmete. Taj fenomen može se tumačiti kao deo kulturne fascinacije romantizmom u to vreme, gde su umetnici postajali gotovo božanstvene figure za mase.

Mocart, iako poznat po svojim briljantnim kompozicijama, bio je poznat i po svojoj sklonosti ka prilično vulgarnom izražavanju u privatnim pismima. S druge strane, Margaret Tačer, suočena sa ovim otkrićem, izrazila je nevericu, što pokazuje razliku u percepciji Mocarta u to vreme. Franc Šubert je ostavio nedovršenu simfoniju br. 8, poznatu kao „Nedovršena“, što je izazvalo razne teorije o tome zašto je to uradio.

Petar Iljič Čajkovski, ruski kompozitor, poznat je po svojim delima kao što su „Labudovo jezero“ i „Krcko Oraščić“, ali je bio poznat i po svojim dubokim strahovima, uključujući hipohondriju i teskobu. Njegova smrt ostala je misterija, a postoji i kontroverzna teorija prema kojoj je počinio samoubistvo zbog pritiska vezanog za svoju homoseksualnu orijentaciju.

Ove zanimljive priče i činjenice o velikim kompozitorima klasične muzike pružaju nam novi uvid u njihov život i stvaralaštvo, pokazujući da su bili talentovani i genijalni, ali i složeni i često misteriozni pojedinci. Njihova dela i nasleđe žive i inspirišu i danas, čineći ih večnim simbolima muzičke genijalnosti.

Marijana Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije