Advokat tinejdžera podneo krivičnu prijavu protiv profesora

Goran Petrović аватар

Suđenje bivšem učeniku škole „9. maj“ u Bačkoj Palanci, 16-godišnjem M. B., koji je osumnjičen za fizički napad i teške povrede profesora Slobodana Zorića, počelo je danas u Višem sudu u Novom Sadu. Maloletnik se tereti za napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti, a odmah nakon napada mu je određen pritvor zbog opasnosti da bi mogao uticati na svedoke, ponoviti krivično delo i uznemiriti javnost.

Sud u Novom Sadu nije mogao da iznosi detalje o suđenju jer je ono zatvoreno za javnost. Advokat osumnjičenog tinejdžera, Luka Labus, je izjavio da je maloletnik priznao šta je uradio. Nakon saopštenja Sindikata prosvetnih radnika, maloletnik je uhapšen i od tada se nalazi u pritvoru. Usledio je protest prosvetnih radnika koji su izneli svoje zahteve, ali advokat smatra da nije korektno što su koristili maloletnika i svog kolegu radi ostvarivanja svog interesa.

Specifičnost ovog slučaja je što se maloletnik tereti za napad na službeno lice, iako prosvetni radnici traže da budu tretirani kao službena lica. Incident se dogodio u maju u popodnevnoj smeni Tehničke škole, kada je bivši đak zajedno sa sadašnjim učenicima ušao na čas profesora Zorića i provocirao ga. Profesor ga je zamolio da napusti učionicu, ali je napadnjen i teško povređen, zbog čega je prevezen u Urgentni centar Kliničkog centra Vojvodine.

Advokat maloletnika je podneo krivičnu prijavu protiv napadnutog profesora zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo zlostavljanje i mučenje u sticaju sa krivičnim delom nasilničko ponašanje.

Ovaj slučaj je izazvao veliku pažnju javnosti i postavlja pitanje o bezbednosti i zaštiti prosvetnih radnika u školama. Nasilje u školama nije retka pojava, ali je važno reagovati na vreme kako bi se sprečile ozbiljne posledice. Škole treba da budu bezbedno okruženje za učenike i nastavnike, te je nužno osigurati adekvatne mere zaštite i preventivne programe.

Svest o važnosti poštovanja autoriteta nastavnika, rešavanju konflikata na miran način i promovisanju tolerancije i nenasilja među učenicima treba da bude prioritet u obrazovnom sistemu. Obuke o rešavanju konflikata, savladavanju teških emocija i prevenciji nasilja treba da budu deo redovnog programa za učenike i zaposlene u obrazovnim ustanovama.

Takođe, podrška žrtvama nasilja, transparentnost u postupanju nadležnih organa i osuda nasilnog ponašanja su ključni u borbi protiv nasilja u školama. Važno je da zajednica reaguje jedinstveno i odlučno protiv nasilja i da se svako kršenje zakona adekvatno sankcioniše.

Ovaj slučaj nas podseća da je bezbednost u obrazovnim ustanovama prioritet koji zahteva pažnju i zajednički rad svih aktera obrazovnog sistema i društva u celini. Nasilje nema mesta u školama i važno je da se preduzmu konkretne akcije kako bi se obezbedila sigurna i podržavajuća sredina za sve učesnike u obrazovanju.

Učitelji i profesori su ključni akteri u obrazovanju i zaslužuju poštovanje i zaštitu od nasilja i zlostavljanja. Njihov rad je od velikog značaja za formiranje mladih generacija i građenje društva zasnovanog na principima solidarnosti, poštovanja različitosti i očuvanja mira.

Nadamo se da će ovaj slučaj poslužiti kao podsticaj za promene u obrazovnom sistemu i podizanje svesti o važnosti bezbednosti i zaštite svih učesnika u obrazovanju. Važno je da zajedno radimo na stvaranju sigurnih i inkluzivnih obrazovnih okruženja u kojima će svi učenici i zaposleni moći da ostvare svoje potencijale i razvijaju se u skladu sa svojim interesovanjima i sposobnostima.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije