Ako Kina ne ukine uzvratne carine suočiće se sa carinama od 50 odsto

Branko Simić avatar

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp nedavno je objavio da je Kina usvojila uzvratne carine od 34 odsto na američku robu, što predstavlja značajan korak u trenutnom trgovinskom ratu između dve najveće svetske ekonomije. U svom obraćanju na platformi Istina, Tramp je upozorio da će, ukoliko Kina ne povuče svoje nove carine do sutra, Sjedinjene Američke Države nametnuti dodatne carine od 50 odsto. Ova situacija dodatno komplikuje već napete trgovinske odnose između Sjedinjenih Američkih Država i Kine.

Tramp je naglasio da su carine koje je Kina uvela samo deo šireg problema, koji uključuje i nemonetarne carine, ilegalno subvencionisanje kineskih kompanija, kao i dugoročne manipulacije valutama. Prema njegovim rečima, svaka zemlja koja se odluči za uzvraćanje Sjedinjenim Američkim Državama suočiće se sa ozbiljnim posledicama, uključujući visoke carine koje će nadmašiti sve prethodno usvojene mere.

Kao deo svojih trgovinskih politika, Tramp je već uveo dodatne carine od 34 odsto na kinesku robu, čime su ukupne carine za Kinu dostigle 54 odsto. Osim toga, predsednik je zatvorio trgovinsku rupu koja je omogućavala da paketi male vrednosti iz Kine ulaze u SAD bez carinskih obaveza. Ova kombinacija mera dovela je do toga da je Kina odgovorila povećanjem carina na svu američku robu, što dodatno eskalira već započeti trgovinski sukob.

Kina je u petak objavila da će uvesti dodatne carine od 34 odsto na američku robu, što se može smatrati direktnim odgovorom na Trampove mere. Takođe, kineska vlada je uvela ograničenja izvoza nekih retkih minerala, koji su ključni za proizvodnju tehnologije i elektronike, što predstavlja dodatni udarac američkoj industriji.

Tramp je jasno stavio do znanja da će svi pregovori sa Kinom biti prekinuti ukoliko ne dođe do povlačenja carina. Takođe, naglasio je da će Sjedinjene Američke Države odmah započeti pregovore sa drugim zemljama koje su zainteresovane za trgovinske odnose. Ovaj potez može ukazivati na Trampovu strategiju da diversifikuje američke trgovinske partnere i smanji zavisnost od kineske ekonomije.

Analitičari smatraju da se trenutna situacija može značajno odraziti na globalnu ekonomiju, s obzirom na to da su Sjedinjene Američke Države i Kina ključni igrači na svetskom tržištu. Trgovinski rat može izazvati povećanje cena za potrošače, kao i smanjenje proizvodnje u različitim sektorima.

U međuvremenu, ekonomisti upozoravaju da bi ovakvi potezi mogli dovesti do daljih tenzija i nesigurnosti na tržištu, što bi moglo uticati na investicije i ekonomsku stabilnost u obe zemlje. Takođe, postoji zabrinutost da bi ovakva situacija mogla podstaći druge zemlje da se uključe u trgovinske sukobe, stvarajući tako dodatne komplikacije u međunarodnim odnosima.

Trampova administracija je do sada bila poznata po odlučnim i često kontroverznim potezima u oblasti trgovinske politike, a trenutna situacija sa Kinom samo dodatno potvrđuje tu strategiju. Kako se bliži rok koji je Tramp postavio, svet će sa pažnjom pratiti razvoj događaja i moguće reakcije Kine. Ukoliko se situacija ne smiri, predstojeći dani bi mogli doneti nove izazove za globalnu trgovinu i ekonomiju.

Ova kriza predstavlja ključni trenutak za američku ekonomiju, kao i za trgovinske odnose na globalnom nivou, i pitanje je kako će se situacija razvijati u narednim danima i nedeljama. S obzirom na sve veće tenzije i nesigurnosti, jasno je da trgovinski odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Kine ostaju veoma kompleksni i nestabilni.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije