Ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da je Srbija na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN) poslala poruku da će, ako se ne spriječe jednostrani potezi Prištine, multietnički karakter AP Kosova i Metohije nestati, te da proces normalizacije i dijaloga neće ići naprijed.
„Poslali smo jednu poruku da je Srbija zemlja koja je okrenuta budućnosti, koja se snažno ekonomski razvija, čija ekonomija, institucije, infrastruktura i regionalne veze napreduju, koja pruža svoju ruku svima, ali koja drži do svog dostojanstva“, rekao je Đurić za RTS.
Kako je dodao, Srbija je na sjednici poslala poruku i albanskoj zajednici na AP KiM – da Albanci u pokrajini nisu strana s kojima su Srbi u sukobu.
„Mi imamo sukob i problem s Kurtijevim režimom, a Albance pozivamo da odbace ekstremizam, etnonacionalističku podjelu i politiku koja cijeli region vraća u prošlost“, istakao je Đurić.
On je ocijenio da je to bila dobra poruka i u očima međunarodne zajednice, jer se Srbija postavlja kao odgovoran, racionalan i ozbiljan sugovornik, koji pomaže svojoj zajednici izloženoj pritiscima, diskriminaciji i nevolji, ali istovremeno čuva stabilnost i orijentaciju ka normalnim odnosima.
„Zahvaljujući tome, nikada nije bio vidljiviji kontrast između destruktivnog Kurtijevog djelovanja i želje Srbije da pre svega zaštiti ono što su osnovna ljudska prava Srba“, rekao je Đurić.
Osuda Kurtijevog jednostranog djelovanja
On je napomenuo da je predstavnica privremenih prištinskih institucija Donika Gervale Švarc najveći dio izlaganja posvetila, kako je naveo, „opsesivnoj mržnji prema predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću“.
„Ta opsesivna mržnja je išla toliko daleko da je ona praktično pristupila jednoj dehumanizaciji, jednom etiketiranju, vrijeđanju i predsjednika i države Srbije. Ja sam gospođi Gervali jasno rekao ‘Vučić Aleksandar je ne samo moj, ne samo naš, on je po međunarodnom javnom pravu i vaš predsjednik“, naglasio je Đurić.
Na pitanje kako ocjenjuje nastupe ambasadora Rusije, Kine i SAD, Đurić je rekao da je Srbija zahvalna ambasadorima država koje nisu priznale nezavisnost Kosova jer su ponovo podržali teritorijalni integritet Srbije, ali i ambasadorima nekih država koje su priznale tzv. Kosovo, a koji su govorili o kršenjima ljudskih prava Srba na AP KiM, o sistematskom podrivanju stabilnosti, o jednostranim i nekoordinisanim mjerama.
Šef srpske diplomatije je dodao da Kurtijev režim ne može biti zadovoljan time što u SB UN gotovo da postoji konsenzus u osudi njegovog jednostranog djelovanja.
„Mi smo uvijek voljeli da međunarodne organizacije kažu više, ali moram da kažem da je šefica UNMIK-a Karolin Zijade barem dio onoga što se dešava na AP KiM, pravilno osvijetlila i otuda nervoza Gervale i Kurtijevog režima“, rekao je Đurić.