Amazonija izgubila šumu veličine Njemačke i Francuske

Stefan Nikolić аватар

Amazonija, najveća prašuma na svijetu, suočava se s ozbiljnim gubicima zbog krčenja šuma koje se događa već četiri decenije. Novo istraživanje je pokazalo da je Amazonija izgubila površinu veličine Njemačke i Francuske, što je 12,5% biljnog pokrivača, od 1985. do 2023. godine. Ova površina od 880.000 kvadratnih kilometara je nestala uglavnom zbog rudarstva i poljoprivrede u zemljama poput Brazila, Bolivije, Perua, Ekvadora, Kolumbije, Venecuele, Gvajane, Surinama i Francuske Gvajane.

Amazonija, koja se prostire na devet zemalja Južne Amerike, igra ključnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena zbog svoje sposobnosti da apsorbira ugljen-dioksid iz atmosfere. Međutim, ubrzana transformacija Amazonije rezultirala je alarmantnim povećanjem korištenja zemljišta za rudarstvo, poljoprivredu i stoku, na mjestima gdje je nekada rasla prašuma.

Stručnjaci ističu da je veliki broj ekosistema nestao kako bi se napravilo mjesta za pašnjake, soju i druge monokulture, ili da bi se zemljište pretvorilo u rudarske jame. Sandra Rio Kaseres, stručnjak iz peruanskog Instituta za dobrobit, vjeruje da gubitak vegetacije u Amazoniji direktno utječe na suše i šumske požare koji pogađaju Južnu Ameriku.

Ovi poražavajući podaci ukazuju na ozbiljno ugrožavanje jednog od najvažnijih svjetskih ekosistema, te upozoravaju na potrebu hitnog djelovanja kako bi se zaustavilo daljnje uništavanje Amazonije. U suprotnom, posljedice mogu biti katastrofalne ne samo za biljni i životinjski svijet, već i za globalno klimatsko ravnotežu.

Amazonija je dom mnogim vrstama biljaka i životinja koje se ne mogu naći nigdje drugdje na planeti, te je važan faktor u održavanju biodiverziteta. Osim toga, prašuma igra ključnu ulogu u regulaciji klime i apsorpciji ugljen-dioksida, što ju čini vitalnom za zdravlje cijele planete.

Međutim, ako se ne poduzmu hitne mjere za zaštitu Amazonije i njezine jedinstvene ekosisteme, posljedice mogu biti katastrofalne ne samo za Južnu Ameriku, već za cijeli svijet. Neki stručnjaci čak vjeruju da bi daljnje uništavanje Amazonije moglo imati nepovratne posljedice po globalni klimatski sustav.

Stoga je važno podići svijest o važnosti očuvanja Amazonije i potaknuti države Južne Amerike da poduzmu konkretne korake kako bi zaštitile ovaj dragocjeni ekosistem. Samo zajedničkim naporima i suradnjom možemo sačuvati Amazoniju za buduće generacije i osigurati održivu budućnost čitavom planetu.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije