Američke luke prepune uvoznih automobila, ne znaju kako se primenjuju nove carine

Branko Simić avatar

Proizvođači automobila suočavaju se sa ozbiljnim izazovima u SAD-u, gde drže hiljade vozila u lukama dok pokušavaju da se prilagode novim trgovinskim pravilima predsednika Donalda Trampa. U poslednjim izveštajima, rukovodioci u sektoru logistike i automobila upozoravaju da bi moglo doći do preopterećenja luka zbog zaostataka u isporukama, što bi moglo izazvati značajne probleme u snabdevanju.

Prema rečima jednog rukovodioca, ako se situacija ne reši brzo, američke luke će se ubrzo napuniti, a kašnjenja u isporukama će postati „prilično ružna“. U nekim lukama, kapaciteti se već približavaju maksimumu, što dodatno komplikuje situaciju.

Brendovi kao što su Audi, Jaguar Land Rover i Aston Martin već su preduzeli mere, obustavljajući ili smanjujući isporuke za april, očekujući da će njihovi trenutni zalihe biti preplavljene. Lukom Bremerhaven u Nemačkoj, jednoj od najvećih svetskih luka za automobile, predviđa se gubitak do 50% isporuka vozila u i iz SAD, što predstavlja ozbiljan udarac za tržište koje čini značajan deo ukupnog saobraćaja automobila.

Rukovodioci u industriji se nadaju da će Trampove tarife na uvezene automobile biti kratkog daha. Mnogi proizvođači automobila odlučili su da privremeno obustave isporuke iz evropskih fabrika, prateći situaciju i čekajući eventualni kompromis između SAD i njihovih trgovinskih partnera. Jedan od proizvođača automobila, navodno, traži način da zadrži svoja vozila u američkim lukama dok tarife ne stupe na snagu, dok su drugi odlučili da zadrže vozila u lukama u Evropi.

Visoke naknade za skladištenje vozila u lukama dodatno komplikuju situaciju. Proizvođači automobila pokušavaju da pronađu rešenja kako bi premestili svoja vozila u carinska skladišta u SAD, gde mogu privremeno skladištiti proizvode bez plaćanja carina.

Sa druge strane, neki automobili proizvedeni u Kanadi zaglavili su se na ulaznoj luci u Detroitu. Tramp je uveo carine od 25% na sve uvezene automobile, a od 3. maja očekuje se da će tarifama biti obuhvaćen i širok spektar auto-delova. Iako postoje delimična izuzeća za Meksiko i Kanadu, mnoge kompanije još uvek pokušavaju da razjasne kako će tačno biti primenjivane tarife i šta se tačno smatra delom automobila.

Prema rečima jednog nemačkog direktora, problem leži u nejasnoćama u vezi sa definicijom delova automobila. Pitanje da li se deo motora računa kao deo automobila ili je svaki vijak u motoru samostalan deo može značajno uticati na primenu carina. Američki zvaničnici su potvrdili da će vozila koja su u skladu sa sporazumom o slobodnoj trgovini SAD-Meksiko-Kanada biti izuzeta od carina, ali će se tarife od 25% primenjivati dok se ne utvrdi tačna vrednost komponenti strane proizvodnje.

Proizvođači automobila sada se suočavaju sa izazovom da utvrde poreklo svake komponente u svojim vozilima, što je složen i dugotrajan proces zbog globalne prirode lanaca snabdevanja. Jedan zvaničnik nemačkog automobilske kompanije naglašava da je trenutna logistika samo kratkoročna taktika, dok proizvođači automobila još uvek ne donose dugoročne odluke o proizvodnji zbog previše neizvesnosti oko trajanja tarifa i potencijalnih odmazda drugih zemalja.

U ovoj situaciji, proizvođači automobila moraju pažljivo da razmotre svoje strategije i prilagode se brzim promenama na tržištu kako bi preživeli u sve konkurentnijem okruženju.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije