Apelacioni sud u Beogradu je nedavno doneo odluku da smanji kaznu zatvora bivšem predsedniku opštine Grocka, Dragoljubu Simonoviću, za godinu dana i da ga pravosnažno osudi na četiri godine zatvora zbog podstrekavanja na paljenje imovine novinara portala „Žig info“ Milana Jovanovića. Pored zatvorske kazne, Simonoviću je izrečena i novčana kazna od 100.000 dinara.
Uz Simonovića, i ostali okrivljeni su osuđeni na kazne zatvora koje su smanjene u odnosu na prvostepenu presudu. Drugooptuženi, Vladimir Mihailović, je pravosnažno osuđen na tri godine zatvora i novčanu kaznu, dok je trećeoptuženom, Vladimiru Novakoviću, kazna smanjena na dve i po godine.
Aleksandar Marinković, koji se trenutno nalazi u bekstvu, je kao direktni izvršilac osuđen na četiri godine zatvora i novčanu kaznu od 100.000 dinara.
Apelacioni sud je analizirao olakšavajuće i otežavajuće okolnosti u slučaju Simonovića i ostalih optuženih. Prvostepeni sud je pravilno utvrdio da je Simonović neosuđivan, da su njegove lične i porodične prilike za uzimanje u obzir. Međutim, Simonović je ocenjen kao podstrekač krivičnog dela koje je izvršeno iz niskih pobuda. Isto tako, Mihailović je ocenjen kao porodičan čovek koji je priznao krivicu, ali je ipak osuđen na zatvorsku kaznu zbog visokog intenziteta ugroženosti zaštićenog dobra.
Incident koji je doveo do ovih kazni dogodio se u decembru 2018. godine kada je zapaljen automobil supruge novinara Jovanovića, a požar se proširio na garažu i deo kuće. iako niko nije povređen, pričinjena je velika materijalna šteta. Simonović se tereti da je podstrekivao druge optužene da zapale imovinu Jovanovića kao opomenu.
Ova odluka Apelacionog suda pokazuje da se krivična dela neće tolerisati, bez obzira na društveni položaj optuženih. Pravda je dostižna i za one koji koriste svoj položaj u društvu kako bi ostvarili lične ciljeve i ugrozili živote drugih.
Ovakve presude šalju važnu poruku javnosti o važnosti sprovođenja zakona i zaštite osoba koje se bave istraživačkim novinarstvom. Incidenti poput ovog ne smeju ostati nekažnjeni jer predstavljaju direktni napad na slobodu izražavanja i pravo građana da budu informisani.
Nadamo se da će ova presuda poslužiti kao primer za sve one koji bi pokušali da zastraše novinare ili da na bilo koji način ometaju njihov rad. Novinari imaju važnu ulogu u društvu i njihova sigurnost i integritet moraju biti zaštićeni kako bi mogli slobodno i nezavisno obavljati svoj posao.
Ovim slučajem se takođe šalje važna poruka svim građanima da niko nije iznad zakona i da će oni koji pokušaju da zloupotrebe svoj položaj biti odgovorni za svoja dela. Pravosuđe i institucije moraju raditi zajedno kako bi osigurali da se pravda dostavi za sve u društvu.
U ovom slučaju, iako je kazna za Simonovića i ostale optužene smanjena u odnosu na prvobitnu presudu, važno je da je pravda dostignuta i da oni koji su učestvovali u ovom zločinu odgovaraju za svoje postupke. Nadamo se da će ova presuda poslužiti kao primer za buduće slične slučajeve i da će se slični incidenti sprečiti u budućnosti.
Krivična dela poput paljenja imovine i zastrašivanja novinara predstavljaju ozbiljnu pretnju demokratiji i slobodi medija. Važno je da se takvi slučajevi istraže, optuže i osude kako bi se osiguralo da novinari mogu slobodno raditi u interesu javnosti bez straha od represija i nasilja.
Ukupno gledano, ova presuda je korak napred ka jačanju vladavine prava i zaštiti novinarske slobode u društvu. Nadamo se da će se ovakve presude nastaviti donositi i u budućnosti kako bi se osiguralo da niko ne bude iznad zakona i da se krivična dela adekvatno kazne.