Astronauti zaglavljeni u svemiru se vraćaju tek sljedeće godine

Stefan Nikolić аватар

NASA je odlučila da američke astronaute Sunitu Vilijams i Bari Bač Vilmora vrati na zemlju naredne godine, nakon što su na Međunarodnoj svemirskoj stanici proveli skoro 80 dana umjesto planiranih osam. Odluku o povratku donijela je NASA nakon što je Boingova svemirska letjelica Starliner imala tehničkih problema tokom boravka na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Letjelica je imala probleme sa potiskivačima i procurili su helijumski sistemi, što je dovelo do procjene da je potrebno da astronauti ostanu u svemiru duže nego što je planirano.

Vilijams i Vilmor su otišli u svemir na novoj Boingovoj svemirskoj letjelici Starliner početkom juna, sa planiranim osmodnevnim boravkom na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Međutim, zbog tehničkih problema letjelice, njihov boravak se produžio na nekoliko mjeseci. NASA i Boing su tokom poslednjih meseci procjenjivali sigurnost kapsule za povratak astronauta na Zemlju i odlučili da će se to realizovati naredne godine.

„Povratak na Zemlju je planiran za narednu godinu, a razlog za to je ozbiljnost problema koje je Starliner imao tokom boravka na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Sigurnost i dobrobit astronauta su nam prioritet i želimo da budemo sigurni da će se povratak obaviti bezbedno“, izjavio je portparol NASA-e.

Boing je sarađivao sa NASA-om na razvoju Starlinera kao deo programa za transport astronauta na Međunarodnu svemirsku stanicu, kako bi se smanjila zavisnost od ruskog Soyuz-a za takve misije. Međutim, tehnički problemi koji su se javili tokom ovog putovanja pokazali su da postoje još izazova koje treba prevazići u svemirskim letovima.

Astronauti Vilijams i Vilmor se trenutno nalaze na Međunarodnoj svemirskoj stanici, u dobroj su formi i obavljaju zadatke koji su im dodeljeni. NASA će nastaviti praćenje situacije i sarađivati sa Boingom kako bi osigurala bezbedan povratak astronauta na Zemlju.

Ovo nije prvi put da su se astronauti suočili sa tehničkim problemima u svemiru. NASA je u prošlosti imala slične situacije sa drugim svemirskim letelicama i astronauti su se uspješno vratili na Zemlju. Nadamo se da će i ovaj put sve proteći bezbedno i da će astronauti uskoro biti ponovo na Zemlji sa svojim porodicama i prijateljima.

NASA će nastaviti sa istraživanjima i razvojem novih tehnologija koje će omogućiti bezbednije putovanje u svemir i smanjenje rizika za astronaute. Svi koji su uključeni u svemirske misije su svesni da putovanje u svemir nosi određene rizike, ali su spremni da se suoče sa njima kako bi istraživanje svemira moglo da napreduje i donese nove otkrića i saznanja.

Svemirska istraživanja su od vitalnog značaja za budućnost ljudske civilizacije i razumevanje svemira. NASA je posvećena istraživanju svemira i otkrivanju novih planeta, galaksija i drugih nebeskih tela koja bi mogla da nam pomognu da bolje razumemo svemir i našu ulogu u njemu.

U međuvremenu, astronauti Sunita Vilijams i Bari Bač Vilmor nastavljaju sa svojim zadacima na Međunarodnoj svemirskoj stanici i čekaju povratak na Zemlju naredne godine. Njihova hrabrost, posvećenost i spremnost da se suoče sa izazovima svemira su inspiracija za mnoge ljude širom sveta koji sanjaju o putovanju u svemir i istraživanju njegovih tajni.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije