Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ saopštio je da je u Srbiji do sada registrovano 62 slučaja groznice Zapadnog Nila. Ova bolest prenosi se ubodom zaraženih komaraca i može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme kod ljudi.
Groznica Zapadnog Nila je virusna bolest koja se javlja u toplim klimatskim uslovima, a simptomi mogu varirati od blagih do težih. Najčešći simptomi su groznica, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, ali kod nekih ljudi bolest može uzrokovati i ozbiljne neurološke komplikacije poput encefalitisa i meningitisa.
Uzorci krvi pacijenata sa sumnjom na groznicu Zapadnog Nila šalju se na analizu Institutu „Batut“, gde se vrši testiranje radi potvrde infekcije. Zaraženi pacijenti se leče simptomatski, a u težim slučajevima može biti potrebna hospitalizacija i intenzivna nega.
Preventivne mere zaštite od groznice Zapadnog Nila uključuju izbegavanje boravka napolju u ranim jutarnjim i večernjim satima kada su komarci najaktivniji, korišćenje repelenata za zaštitu od uboda, nošenje odeće koja pokriva kožu i održavanje higijene okoline kako bi se sprečilo razmnožavanje komaraca.
Institut „Batut“ apeluje na građane da budu oprezni i slediti preporučene mere zaštite kako bi smanjili rizik od zaraze groznicom Zapadnog Nila. Takođe, važno je redovno praćenje zdravstvenih informacija i saveta nadležnih institucija kako bi se blagovremeno reagovalo u slučaju pojave novih slučajeva bolesti.
Ministarstvo zdravlja Srbije takođe radi na edukaciji i informisanju javnosti o groznici Zapadnog Nila kroz kampanje i javne akcije. Cilj je podizanje svesti o ovoj bolesti i promovisanje zdravih navika koje mogu pomoći u sprečavanju zaraze.
Uz sve napore i mere zaštite, važno je imati u vidu da groznica Zapadnog Nila može biti teška bolest koja zahteva ozbiljan pristup lečenju i prevenciji. Stoga, saradnja svih relevantnih institucija i angažovanje građana u tom procesu ključni su za suzbijanje širenja ove bolesti u Srbiji.