Bh. satelit i dalje na zemlji

Stefan Nikolić аватар

BiH: Lansiranje bh. satelita odgođeno zbog rata u Ukrajini

SARAJEVO – Satelit koji je BiH dobila na poklon od Indijske svemirske agencije i koji je trebao biti poslan u svemir do kraja 2023. godine još uvijek je na zemlji, a trenutno se ne zna kada će biti lansiran.

Projekt, kako za „Nezavisne novine“ pojašnjava Anes Hadžiomerović iz Centra za edukaciju i robotiku, inovacije i tehnologiju (CERIT) iz Mostara, zakočen je zbog rata u Ukrajini, tako da je ideja i dalje samo želja zaljubljenika u svemir u BiH.
Radi se o nanosatelitu veličine 10 centimetara kubnih, koji je trebao biti poslan u jednoj od tri rakete koje je Indija planirala lansirati u svemir u čast 75 godina svoje nezavisnosti.
„Izbio je rat u Ukrajini i Rusiji, koji i dalje traje, i jednostavno svi komercijalni sateliti koje je trebalo da šalje ruska svemirska stanica su ukinuti, svi su otkazali tamo u Rusiji. Međutim, sateliti se moraju slati, pa su se Rusi okrenuli ka Indiji, koja je onda odlučila da poklonjene satelite, među kojima i naš, stavi na stand by i da se okrenu na komercijalno slanje“, pojašnjava Hadžiomerović.
Trenutno nemaju nikakve informacije o promjenama.
„Satelit stoji, čekamo priliku za slanje. Kada će to biti, ne znamo, ne možemo to odlučiti. Oni su nama dali prostor u raketi i sada je ispalo kako je ispalo“, dodaje on.
Ipak, CERIT nije samo čekao odluku Indije. Krajem prošle godine Hadžiomerović se sastao s vlasnikom kompanije „E Space“ Gregoryjem Wylerom u Singapuru, koji je aktivan u istraživanju svemira.
„Razgovarali smo, a očekujem da će idući mjesec posjetiti BiH, pa ćemo vidjeti može li se nešto pokrenuti“, ističe Hadžiomerović, koji očekuje i podršku nadležnih u BiH.
„Nadam se da će se svi složiti oko ovoga, jer ovo nije pitanje nacionalnosti, već se radi o državi. Nadam se da će političari podržati. Radimo volonterski, nemamo redovne prihode“, ističe Hadžiomerović, objašnjavajući koliko novca treba samo za slanje satelita u svemir.
„Slanje jednog satelita veličine 10 kubnih centimetara bez razvoja košta oko 45.000-55.000 dolara. Platite prostor za slanje. Razvoj košta mnogo više“, objašnjava on.
Hadžiomerović također napominje da u BiH postoji nedovoljna svijest o svemirskom programu.
„Kada govorimo o svemirskom programu, ljudi odmah misle na astronaute. Ali astronauti su samo dio. Kada je čovjek zadnji put bio na Mjesecu? Svemirski program ima mnogo toga“, dodaje on.
Hadžiomerović najavljuje da će idućeg mjeseca u Ateni biti održana Međunarodna robotička olimpijada, na kojoj će i BiH imati predstavnike, uz podršku nadležnih.
„Apliciramo kod federalnih i kantonalnih ministarstava, ali birokracija je spora. Imamo obećanja, čekamo sredstva za karte i smještaj“, ističe Hadžiomerović.

Kada su u pitanju zemlje bivše Jugoslavije, Srbija i Crna Gora su napredovale u svemirskom istraživanju. Srpski „Mozaik“, također nanosatelit dimenzija 10x10x10 centimetara, trebao bi biti lansiran iduće godine ili 2026. godine uz pomoć SAD-a, Rusije ili Kine. Crna Gora najavljuje lansiranje svog prvog satelita „Luča“ već ove godine.

U ovom članku se govori o odgodi lansiranja bh. satelita zbog rata u Ukrajini te nedostatka podrške nadležnih u BiH. Anes Hadžiomerović iz Centra za edukaciju i robotiku ističe važnost svijesti o svemirskom programu i očekuje podršku političara. Također se navodi svemirski napredak Srbije i Crne Gore.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije