BIBLIOTEKE NA KORAK DO UKIDANJA TARIFE? Ministarstvo kulture u saradnji sa NBS i Maticom srpskom angažovalo se da pomogne bibliotekarima

Stefan Nikolić аватар

Ministarstvo kulture pokrenulo je proceduru kako bi se izmenila zakonska odredba po kojoj su javne biblioteke u obavezi da od 1. januara 2025. plaćaju tarifu od 15 dinara na svaku pozajmljenu publikaciju. Ova mera izazvala je brojne kontroverze i kritike, posebno među samim bibliotekarima koji tvrde da bi ovaj namet doveo do zatvaranja mnogih javnih biblioteka.

Biblioteke su uputile zahtev nadležnim institucijama za povlačenje spornog zakona, dok je Ministarstvo kulture preduzelo pravne korake prema Ministarstvu privrede koje je nadležno za Zakon o autorskim i srodnim pravima. Prema podacima Mreže biblioteka Srbije, broj korisnika javnih biblioteka u 2023. godini porastao je na 641.252, što je za 16.000 više u odnosu na prethodnu godinu.

Narodna biblioteka Srbije dostavila je Ministarstvu kulture podatke o korisnicima, a zamenik upravnika NBS za bibliotečko-informacionu delatnost, dr Dragana Milunović, ističe da su biblioteke povećale broj korisnika u poslednjih nekoliko godina. Ipak, ukoliko bi morale da plaćaju tarifu, ne bi imale dovoljno sredstava za nabavku nove građe, što bi moglo rezultirati opadanjem broja korisnika.

Nacionalne ustanove poput Narodne biblioteke Srbije i Matice srpske, kao i njihovi upravnici, preduzeli su sve moguće korake kako bi se rešio ovaj problem na institucionalnom nivou. Njihov stav je da biblioteke ne bi trebale plaćati tarifu na poslugu, već da se ovaj problem mora rešiti na drugačiji način. Ministarstvo kulture se angažovalo kako bi biblioteke bile oslobođene ove obaveze do kraja godine.

Prema Zakonu, novac za tarifu trebali bi izdvajati lokalne samouprave kao osnivači biblioteka, ali je ova odredba nedavno dopunjena kako bi se obaveza prebacila i na same biblioteke. Organizacija za ostvarivanje reprografskih prava trebala bi primati novac, a godišnja suma za Srbiju iznosila bi oko 190.000 evra. Plaćanje tarife također je obaveza na putu ka učlanjenju u Evropsku uniju.

Bibliotekari ističu da u Evropi biblioteke obično ne plaćaju ovu vrstu tarife, već to čini država. Zbog toga su predstavili rešenje koje podrazumeva direktno izdvajanje novca iz državnog budžeta za naknadu autorskih prava, bez uključivanja biblioteka u proces naplate. Bibliotekarsko društvo Srbije pokrenulo je peticiju za povlačenje zakona iz procedure, a dokument je potpisalo 10.500 građana i prosleđen Vladi, Narodnoj skupštini i nadležnim odborima.

Pisci i prevodioci takođe su protiv ovog modela naplate, tvrdeći da novac od tarifa ne bi rešio njihove probleme, već bi dovelo do problema u radu biblioteka. Ministarstvo kulture se založilo za rešavanje ovog pitanja na način koji bi bio koristan za autore, biblioteke i građane. Nadaju se brzoj reakciji nadležnih instanci kako bi se postiglo rešenje koje bi zadovoljilo sve strane.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije