Bijeli i zeleni krovovi najbolje hlade grad

Stefan Nikolić аватар

Klimatske promjene su sve veća prijetnja gradovima, a posebno su osjetljivi na porast temperature stanovnici urbanih područja. Činjenica da gradovi zadržavaju toplotu stvara efekat urbanog toplotnog ostrva i dovodi do povećane nelagodnosti i veće smrtnosti tokom toplotnih talasa. Zbog toga je prilagođavanje i ublažavanje ovih temperatura postalo prioritet za gradske planere i dizajnere.

Nova studija iz Britanije otkriva da bi farbanje krovova u bijelo ili nanošenje reflektujućih premaza bilo efikasnije u hlađenju gradova u poređenju sa drugim metodama poput vegetacije na nivou ulica ili solarnih panela. Istraživanje je sprovedeno u gusto naseljenom centru Londona, gdje je korišćen trodimenzionalni model urbane klime kako bi se proučili toplotni uticaji različitih sistema upravljanja toplotom.

Studija je pokazala da bi korišćenje bijelih krovova moglo da snizi spoljne temperature u prosjeku za oko 1,2 stepena Celzijusa, dok bi ekstenzivna vegetacija na nivou ulica ili solarni paneli imali mnogo manji efekat hlađenja, od samo 0,3 stepena Celzijusa. Krovovi sa zelenilom, iako pružaju različite prednosti poput odvođenja vode i pružanja staništa divljim životinjama, imaju zanemarljiv efekat hlađenja grada.

Klimatizacija, koja prenosi toplotu iz zgrada prema spoljašnjosti, takođe doprinosi povećanju spoljne temperature, posebno u gusto naseljenom centru grada Londona. Međutim, istraživači su primijetili da bi povećanje broja jedinica za klimatizaciju koje se napajaju solarnim panelima moglo potpuno neutralisati ovaj negativan efekat.

Studija je takođe analizirala i druge strategije za ublažavanje toplote u urbanim područjima, pružajući dodatni uvid u upravljanje toplotom. Hladni krovovi su se pokazali kao najefikasnija metoda prilagođavanja temperaturi, dok su „zeleni” krovovi imali zanemarljiv efekat hlađenja, ali su imali značajne varijacije tokom dana.

Istraživači su naglasili važnost primjene pasivnih strategija za ublažavanje toplote u gradovima, kao što su korišćenje bijelih krovova i reflektujućih premaza. Ove metode ne samo da smanjuju spoljnu temperaturu već pružaju i dodatnu korist za unutrašnjost zgrada tako da dvostruko doprinose hlađenju urbanog okruženja.

Uticaj „zelenih” krovova na temperaturu je zanemarljiv, ali se primjećuju značajne promjene tokom dana. Korišćenje krovova sa zelenilom snižava gradsku temperaturu tokom dana, ali povećava je noću jer zadržavaju toplotu od današnjih sunčanih dana. Preinačenje gradske trave u pokrivač od listopadnog drveća može sniziti temperaturu tokom noći, ali bi imalo negativne efekte tokom dana, poput povećanja nivoa vodene pare u vazduhu.

Upravljanje toplotom u urbanim sredinama postaje sve važnije, a pasivne strategije poput korišćenja bijelih krovova mogu biti ključne u smanjenju temperatura i povećanju komfora stanovnika grada. Studije poput ove pružaju važan uvid u metode prilagođavanja klimatskim promjenama i mogu pomoći u planiranju održivih urbanističkih rješenja za budućnost.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije