Bilo bi izvrsno da ih vratimo Atini

Marijana Petrović аватар

Stiven Fraj smatra da bi bilo odlično kada bi Britanski muzej vratio skulpture s Partenona u Atinu. On ističe da bi to imalo veći značaj za Grčku nego što možemo zamisliti. Britanski lord Elgin navodno je otkupio delove Partenona 1806. godine dok je Grčka bila pod Osmanskim carstvom, ali turski zvaničnici nedavno su odbacili tvrdnje da je imao dozvolu za odnošenje tih umetnina.

Fraj se dugo godina zalaže za povratak skulptura u Grčku, čak i ako su bile odnete uz dozvolu. Poredi to s Nemcima koji su tokom Drugog svetskog rata odnosili artefakte iz Pariza. Vlasti tvrde da su sporne skulpture skinute s same građevine, dok Britanci tvrde da su uzete iz okolnih ruševina.

Postoje dokazi da je Elgin naložio italijanskom slikaru da uz pomoć posebnih alata skine skulpture s Partenona. Grčki stručnjaci tvrde da su skulpture silom odvojene s hrama i da je Elgin to namerno uradio. Međutim, šanse da Grčka dobije skulpture nazad su male zbog velikog oštećenja hrama pre nego što je Elgin stigao.

Partenon je izgrađen u 5. veku pre nove ere u znak pobede Grka nad Persijancima i bile su u njemu smeštene dragocenosti. Kasnije je pretvoren u crkvu i džamiju, a tokom Morejskog rata 1687. korišćen je kao bunker i bio je oštećen od strane mletačke bombe. Kao takav, povratak skulptura u Atinu možda nikada neće biti ostvaren.

Iako su se skulpture iz Atine našle u Londonskom muzeju, Grčka već decenijama pokušava da ih vrati. Rasprava o poreklu i dozvolama za odnošenje umetnina se nastavlja, ali mnogi stručnjaci se slažu da bi bilo idealno da se skulpture vrate u Grčku gde pripadaju.

Marijana Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije