Branko Ružić, potpredsjednik Glavnog odbora SPS i narodni poslanik, nije imenovan na neku državnu funkciju, te je odmah počeo djelovati kao opozicija, gostujući na jednoj od televizija u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka. U intervjuu za N1 čak je branio lidera SSP-a Dragana Đilasa.
Ružić je bivši ministar prosvete, koji je trebao nekoliko dana da prihvati moralnu odgovornost i podnese ostavku nakon tragedije u kojoj je jedan učenik ubio devetoro đaka i školskog čuvara. Ružić je odgovarao na pitanja o političkoj prirodi svog dolaska na N1 televiziju, te je istaknuo da je to njegova osobna, ali i politička odluka.
Na primjedbu da su ministar unutarnjih poslova Ivica Dačić, kao i Slavica Đukić Dejanović bili pozvani na N1 u rujnu, Ružić je istaknuo da je uvijek prihvaćao pozive medija tijekom svog mandata, te da odbijanje suradnje s određenim medijima ne predstavlja političku odluku.
Ružić je dao svoje mišljenje o trenutnoj situaciji u Srbiji, ističući da smatra da je zemlja na dobrom putu s obzirom na rast BDP-a, te se osvrnuo na nedavne prosvjede protiv rudarenja litija te tvrdnje da je Dragan Šolak kriminalac. Ružić je branio stranku, istaknuvši da je SPS tradicionalna partija koja i dalje ima utjecaj na političke procese u zemlji te da Srbija uvijek bila na prvom mjestu.
Na pitanje o predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, Ružić je dao pomalo revoltiran odgovor, ističući da iako postoje određena nezadovoljstva, sistem s jasnom subordinacijom daje pozitivne rezultate.
Uskoro nakon Ružićevog intervjua, oglasio se i Ivica Dačić, ističući da je politika SPS-a i njegova osobna politika usmjerena na suradnju s SNS-om i predsjednikom Vučićem te da svako drugačije stajalište predstavlja samo osobne i pojedinačne stavove.
Ova izjava našla se u fokusu javnosti, budući da je dovela do podjele unutar stranke, gdje jedan visoki dužnosnik brani opoziciju i kritizira vladu, dok se drugi zalaže za kontinuiranu suradnju s vladajućom strankom. Ovakva situacija jasno pokazuje napetost unutar SPS-a te mogućnost novih političkih previranja unutar stranke.
Analitičari ističu da će ova izjava Branka Ružića i reakcija Ivice Dačića biti predmet rasprave u narednim danima te da bi mogla imati dugoročne posljedice po budućnost SPS-a i njihovu suradnju s vladajućom strankom. Sudeći prema javnim reakcijama i tenzijama unutar stranke, moguće je da bi nedolično ponašanje istaknutih članova stranke moglo dovesti do unutarnjih kriza i podjele koja bi mogla ozbiljno ugroziti stabilnost stranke.
Izvori bliski stranci tvrde da je ovo samo dio unutarnjih tenzija koje se već neko vrijeme događaju unutar stranke te da bi se potezi poput ovih mogli nastaviti i u budućnosti, što bi moglo ozbiljno utjecati na političku scenu u Srbiji. Čekamo daljnji razvoj situacije kako bi vidjeli kakve će posljedice imati ovaj sukob unutar stranke.