Bogataši iz tehnološkog sektora na početku trgovanja u SAD izgubili 80,2 milijardi dolara

Branko Simić avatar

U Njujorku, današnje otvaranje berzi u Sjedinjenim Američkim Državama donelo je velike gubitke bogatašima iz tehnološkog sektora. Prema podacima sa Blumbergove liste milijardera, ukupno je izgubljeno 80,2 milijarde dolara imovine zbog masovne rasprodaje akcija tehnoloških kompanija. Ova situacija nastala je usled pometnje koju je izazvao kineski AI model pod imenom DeepSeek, što je dovelo do panike među investitorima.

Izvršni direktor kompanije Nvidia, Džensen Huang, bio je jedan od najviše pogođenih. Prema informacijama objavljenim u 16:20 časova, njegova imovina smanjena je za 13,3 milijarde dolara, što predstavlja pad od 11% u odnosu na vrednost na otvaranju tržišta. Huangova kompanija, poznata po proizvodnji grafičkih procesora i tehnologije veštačke inteligencije, zauzima značajno mesto u tehnološkom sektoru, te su gubici koje je pretrpeo odjeknuli širom industrije.

Osim Hunga, suosnivač kompanije Oracle, Leri Elison, takođe je pretrpeo značajne gubitke. Njegova imovina smanjena je za 12,5 milijardi dolara, što dodatno oslikava trenutnu nestabilnost na tržištu. Ove informacije prenosi Blumberg, koji prati kretanja bogataša i tržišnih trendova.

Pometnja izazvana DeepSeek modelom nije samo uticala na pojedince, već je i celokupno tržište tehnoloških akcija doživelo nagli pad. Ovi događaji su podstakli investitore da preispitaju svoje strategije i procene rizika, posebno u svetlu sveprisutne konkurencije i brzog razvoja tehnologije veštačke inteligencije.

DeepSeek je kineski model veštačke inteligencije koji je nedavno izazvao veliku pažnju u tehnološkim krugovima. Mnogi analitičari smatraju da njegov uspeh može promeniti dinamiku na tržištu, što stvara strah od gubitka tržišne prednosti među velikim igračima poput Nvidije i Oracle-a. Ova situacija je dodatno pojačana činjenicom da se očekuje da će AI tehnologije nastaviti da se razvijaju i oblikuju budućnost različitih sektora, uključujući zdravstvo, finansije i transport.

Investitori su zabrinuti da bi rapidni napredak kineskih AI kompanija mogao dovesti do smanjenja konkurentnosti američkih firmi. U svetlu ovih događaja, tržišni analitičari predviđaju da će se u narednim nedeljama i mesecima nastaviti oscilacije na berzama, dok će investitori pokušavati da procene potencijalne rizike i nagrade.

S obzirom na sve veći značaj tehnologije veštačke inteligencije, mnogi stručnjaci ističu potrebu za većim regulacijama i nadzorom ovih inovacija. Postavlja se pitanje kako će države, posebno Sjedinjene Američke Države, reagovati na izazove koje donosi sve veća konkurencija iz Kine.

Ova situacija može imati dugoročne posledice po ekonomski pejzaž, a analitičari očekuju da će se u narednim mesecima fokusirati na praćenje trendova u oblasti veštačke inteligencije i tehnologije. U međuvremenu, investitori bi mogli biti oprezniji prilikom ulaganja u tehnološke kompanije, posebno one koje su direktno povezane sa razvojem veštačke inteligencije.

Na kraju, trenutna situacija na berzi i gubici koje su pretrpeli bogataši iz tehnološkog sektora služe kao podsetnik o volatilnosti tržišta i rizicima koji dolaze sa brzim tehnološkim promenama. U svetu gde se inovacije dešavaju gotovo svakodnevno, investitori će morati da ostanu budni i prilagodljivi kako bi se nosili sa neizvesnostima koje donosi budućnost.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije