Predsednica Narodne skupštine Srbije, Ana Brnabić, uputila je pismo Ekspertskoj radnoj grupi za procenu ispunjenosti studentskih zahteva, pozivajući ih na dijalog. Ova inicijativa dolazi usled aktuelnih studentskih protesta i zahteva za povećanjem budžeta za visoko obrazovanje. Brnabić je naglasila značaj brzog sastanka radne grupe, kako bi se razmotrili četvrti studentski zahtev koji se odnosi na povećanje budžeta za 20 procenata.
U pismu, koje je dobio Tanjug, Brnabić je istakla ustavne i zakonske osnove za svoje delovanje, pozivajući se na član 104. Ustava Republike Srbije i član 7. Zakona o Narodnoj skupštini. Ova zakonska regulativa potvrđuje da Narodna skupština ima ključnu ulogu u zakonodavnim promenama, koje su neophodne da bi se ispunili zahtevi studenata. Takođe, ona je podsetila da su studenti sa Ekonomskog fakulteta izrazili potrebu za zakonodavnim izmenama da bi se njihovi zahtevi u potpunosti realizovali.
Brnabić je ukazala na važnost brzo započetih razgovora kako bi se postiglo rešenje za povećanje budžeta i njegovu namensku upotrebu, naglašavajući da je to ključno za stabilizaciju obrazovnog sistema u Srbiji. U pismu je takođe zatražila da se što pre objavi plan za nadoknadu nastave i ispita, kako bi studenti i njihove porodice mogle da planiraju svoje obaveze.
Ona je izrazila zabrinutost zbog trenutnog stanja nastavnih aktivnosti i naglasila da je od suštinske važnosti da obrazovni proces ne trpi dugoročne posledice. Brnabić je verovala da zajedničkim naporima mogu doći do rešenja koja će omogućiti normalizaciju rada univerziteta, uz uvažavanje svih relevantnih stavova.
Predsednica je dodala da očekuje pozitivan odgovor od članova radne grupe i pozvala ih da predlože datum i vreme za sastanak kako bi se što pre započeli dijalog. Prema odluci Senata Univerziteta u Beogradu, formirane su dve ekspertske grupe koje će se baviti analizom ispunjenosti studentskih zahteva.
Ovo pismo Ane Brnabić predstavlja još jedan poziv na dijalog vlasti sa predstavnicima univerziteta. Prethodni poziv predsednika Republike Srbije, Aleksandra Vučića, nije bio prihvaćen od strane članova Rektorskog kolegijuma. Ovi događaji ukazuju na sve jaču potrebu za razumevanjem i saradnjom između akademske zajednice i državnih institucija kako bi se stvorili bolji uslovi za visoko obrazovanje u Srbiji.
Brnabić je takođe naglasila da je stabilnost akademske zajednice od suštinskog značaja i da je potrebno raditi na stvaranju uslova koji će omogućiti nastavak obrazovnog procesa bez prekida. Ova situacija oslikava širu sliku izazova s kojima se suočava srpski obrazovni sistem, kao i težnju studenata da se čuje njihov glas u donošenju odluka koje direktno utiču na njihov obrazovni put.
Uprkos prethodnim izazovima u komunikaciji između vlasti i studenata, Brnabić se nada da će ovaj put doći do konstruktivnog dijaloga koji će rezultirati konkretnim rešenjima. U svakom slučaju, očekuje se da će sledeći sastanak doneti jasnije smernice i planove za budućnost visoko obrazovanje u Srbiji, uz uvažavanje svih relevantnih interesa i potreba.
Na kraju, razvoj situacije oko studentskih zahteva i reakcija vlasti ukazuju na potrebu za stalnim dijalogom i saradnjom kako bi se obezbedila budućnost i kvaliteta obrazovanja za sve studente u Srbiji.