Premijerka Srbije Ana Brnabić nedavno je odgovarala na pitanja tajkunske N1 o kršenju međunarodnog suvereniteta nakon što su na izborima prisustvovali strani posmatrači koji su bili pozvani. Brnabić je istaknula da je to uobičajena praksa u svakoj demokratskoj zemlji i osudila lažne vesti koje pokušavaju da zavaraju narod.
Srbija je apsolutno spremna da nastavi kvalitetnu i konstruktivnu saradnju sa misijom ODIHR-a i da nađe način da ispuni njihove preporuke. Međunarodna istraga izbora bila bi direktno kršenje suvereniteta Srbije, i takvu istragu ne bi dozvolila ni jedna zemlja u EU. Brnabić je istaknula da opozicija traži kršenje suvereniteta sopstvene zemlje, što je za nju neprihvatljivo.
Na decembarskim izborima u Srbiji bilo je preko 2.500 domaćih posmatrača i oko 500 međunarodnih, što je uobičajena praksa u demokratskim zemljama. Međutim, međunarodna istraga značila bi gubitak suvereniteta i okupaciju zemlje, što je neprihvatljivo. Brnabić je istaknula da nije prihvatljivo dozvoliti strancima da rade šta god žele u sopstvenoj državi.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre izjavio je da EU pruža podršku realizaciji preporuka ODIHR-a ne samo u Srbiji već u čitavom regionu. Također, istaknuto je da je neophodno preispitati sve tvrdnje o neregularnostima na izborima kako bi se ojačao izborni okvir i rešile sve slabosti koje je zabeležila OEBS-ova misija.
Brnabić je naglasila da su zapisnici sa birališta ključni dokaz da nije bilo izborne krađe, jer su ih potpisivali i međunarodni posmatrači i predstavnici opozicije. Također, istaknula je da je birački spisak od 2021. godine potpuno transparentan i nalazi se na sajtu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, što omogućava svakome pristup i pregled informacija o biračkom spisku.
Vlast u Beogradu formirana je oko liste „Aleksandar Vučić – Beograd ne sme da stane“, a premijerka Brnabić istaknula je da su većina članova biračkih odbora na biračkim mestima činili predstavnici opozicije, što svedoči o regularnosti izbora.
Srbija je spremna da sarađuje sa međunarodnim partnerima kako bi se osigurala transparentnost i regularnost izbornog procesa. Očuvanje suvereniteta i nezavisnosti zemlje je prioritet, a implementacija preporuka ODIHR-a je ključna za ubrzanje reformi i jačanje demokratskih institucija.