Nakon što je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio u Davosu da Beograd i dalje želi razgovarati o eksploataciji litija s kompanijom Rio Tinto, ekološki aktivisti, politički predstavnici i nevladine organizacije poručili su da su sve rasprave o toj temi završene te da se litijum neće vaditi iz doline Jadra. Kompanija Rio Tinto ne dijeli isti stav i smatra da projekat Jadar ima potencijal. Ipak, građani su stavili zapetu na tu tvrdnju, strahujući da se projekt premješten „u fioku na čekanje“.
Pre dve godine, činilo se da je budućnost projekta eksploatacije litijuma jasna. Međutim, nakon višenedeljnih blokada puteva i mostova od strane ekoloških aktivista i građana, premijerka Ana Brnabić je u januaru 2022. rekla da je Vlada ukinula uredbu i prostorni plan područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarit, poznatijeg kao projekat „Jadar“. Ona je izjavila da je Vlada ispunila zahteve ekoloških protesta i stavila tačku na Rio Tinto u Srbiji. Međutim, za razliku od premijerkine tvrdnje, građani su stavili zapetu, strepeći da se od projekta „Jadar“ nije odustalo već da je, zbog burne reakcije javnosti, premješten „u fioku na čekanje“.
Dve godine kasnije, strah od otvaranja fioke sa natpisom Rio Tinto kod građana je ponovo probudio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. On je tokom boravka na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu rekao da „Srbija želi dalje razgovore sa rudarskom kompanijom Rio Tinto o projektu iskopavanja litijuma“, te da bi trebalo da bude više javne rasprave o tome da li taj projekat treba da se nastavi.
Aktivistkinja udruženja „Zaštitimo Jadar i Rađevinu“ Marija Alimpić smatra da je rasprava već održana na najvišem nivou koji jedna država može organizirati, te da je predsjednik Srbije izjavom o projektu iskopavanja litijuma izišao iz kruga svojih nadležnosti. Također, navodi da je udruženje podnijelo žalbu sekretarijatu Bernske konvencije u Strazburu pri Savjetu Europe te da je Vlada Srbije u svakom izvještaju do sada rekla da ostaje posvećena ukidanju projekta Jadar.
Na pitanje o tužbi kompanije Rio Tinto, Alimpić naglašava da oni nemaju osnov da tuže Srbiju te podsjeća da ne postoji standard za uništenje i pita gdje su standardi u nekim drugim rudnicima u Srbiji. Također, ističe da postoji široka zainteresovana javnost koja neće dozvoliti da im javna rasprava ili bilo koji dokument prođu neopaženo.
Nakon Vučićeve izjave, oglasile su se i pojedine stranke i pokreti. Lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović izjavio je da je Srpska napredna stranka (SNS) izgubila na izborima u Gornjim i Donjim Nedeljicama, što jasno govori o stavu građana o projektu Jadar. Direktor kampanja pokreta Kreni-Promeni Savo Manojlović istakao je da predsjednik države u inostranstvu treba da brani interese Srbije, te podsjetio da je organizacija Kreni-Promeni, sa lokalnim organizacijama i 38.000 građana, podnela narodnu inicijativu o zabrani iskopavanja litijuma i bora.
Situacija oko projekta eksploatacije litijuma u dolini Jadra ostaje neizvjesna, a odluka o daljnjim koracima ostaje na vlasti i građanima.