Čadež: Naše firme praviće softver za superkompjutere
U Beogradu je danas održana konferencija na kojoj je predsednik Privredne komore Srbije, Marko Čadež, predstavio planove za razvoj domaće IT industrije. On je najavio da će srpske kompanije biti u mogućnosti da razvijaju softver za superkompjutere, čime bi se dodatno unapredila tehnološka konkurentnost Srbije na globalnoj sceni.
Na konferenciji su prisustvovali predstavnici više od 50 domaćih i stranih kompanija, kao i akademskih institucija. Čadež je istakao da je razvoj softvera za superkompjutere ključan za unapređenje različitih sektora, uključujući nauku, istraživanje, zdravstvo i obrazovanje. Ovaj korak, prema njegovim rečima, predstavlja značajan pomak ka digitalizaciji, koji je od suštinskog značaja za budućnost srpske ekonomije.
“Naša vizija je da Srbija postane lider u razvoju softverskih rešenja za superkompjutere. Imamo talentovane programere i inženjere, a uz podršku države i partnera iz industrije, možemo da stvorimo inovativna rešenja koja će biti konkurentna na svetskom tržištu,” rekao je Čadež.
Tokom konferencije, predstavljeni su i primeri uspešnih domaćih kompanija koje su već počele da se bave razvojem softvera za različite namene. Jedna od takvih kompanija je „Nordeus“, koja je poznata po razvoju popularne igre „Top Eleven“. Predstavnici kompanije istakli su da će njihovo iskustvo u razvoju složenih softverskih rešenja doprineti stvaranju inovacija u oblasti superkompjutera.
## Potreba za superkompjuterima
Superkompjuteri su od suštinskog značaja za rešavanje složenih problema u nauci i industriji. Oni se koriste u različitim oblastima, uključujući meteorologiju, bioinformatiku, simulacije u fizici i hemiji, kao i u istraživanju novih lekova. Čadež je naglasio da je Srbija već napravila korake ka izgradnji infrastrukture potrebne za razvoj superkompjutera, ali da je ključno razviti i odgovarajući softver koji će omogućiti efikasno korišćenje ovih mašina.
Pored toga, istaknuta je i potreba za obrazovanjem i obukom kadrova koji će raditi na razvoju softvera za superkompjutere. Čadež je najavio da će Privredna komora Srbije raditi na uspostavljanju saradnje sa univerzitetima i istraživačkim institucijama kako bi se obezbedila potrebna znanja i veštine.
## Državna podrška
Vlada Srbije je izrazila spremnost da podrži razvoj IT sektora, posebno u oblasti superkompjutera. Ministar za inovacije i tehnološki razvoj, Nenad Popović, rekao je da će država obezbediti subvencije i druge oblike podrške za razvoj domaćih kompanija koje se bave ovom oblasti. On je dodao da će se raditi na jačanju saradnje između javnog i privatnog sektora kako bi se stvorili povoljni uslovi za razvoj inovacija.
“Naša politika je jasna – želimo da stvorimo ekosistem koji će podsticati inovacije i privlačiti investicije. Superkompjuteri predstavljaju budućnost, a Srbija ima potencijal da postane jedan od lidera u ovoj oblasti,” naglasio je Popović.
## Prilike za mlade
Razvoj softvera za superkompjutere otvara nove mogućnosti za mlade stručnjake i studente. Tokom konferencije, predstavljeni su i programi prakse i stipendiranja za studente koji žele da se bave razvojem softvera. Čadež je pozvao mlade da se uključe u ovaj sektor i iskoriste prilike koje se pružaju.
“Naš cilj je da podstaknemo mlade ljude da se upuste u izazove koje donosi razvoj softvera za superkompjutere. U ovom sektoru postoji mnogo mogućnosti za napredovanje i usavršavanje,” rekao je Čadež.
## Zaključak
Razvoj softvera za superkompjutere predstavlja značajan korak ka jačanju pozicije Srbije na globalnoj tehnološkoj sceni. Uz podršku države, akademskih institucija i privatnog sektora, srpske kompanije imaju priliku da postanu ključni igrači u ovoj oblasti. Konferencija je pokazala da postoji veliki potencijal za inovacije i razvoj, a očekivanja su da će Srbija u narednim godinama postati lider u razvoju softverskih rešenja za superkompjutere.