Od 1. aprila, građani Hrvatske suočit će se s naglim rastom cena gasa koje će biti veće za najmanje 45 odsto, a u nekim gradovima čak i preko 60 odsto. Ova vest je izazvala zabrinutost među stanovništvom, posebno među velikim potrošačima koji su već za januar dobili račune uvećane za čak 300 odsto. Distributeri gasa nisu birali ni verske zajednice, pa su sveštenici dobili račune koje ne mogu da podmire, dovodeći do toga da većina crkava u Zagrebu više nije grejana.
Ovo naglo povećanje cena gasa već je izazvalo i lančano poskupljenje usluga. Restorani su već podigli cene za 10 do 15 odsto, a očekuje se da će cena kafe u kafiću uskoro dostići čak 3 evra. Povećanje cena se oslikava i na druge usluge kao što su frizeri, automehaničari, kozmetičari, a očekuje se da će udar cena biti posebno vidljiv na proleće.
Smatra se da je ovakvo drastično povećanje cena gasa posledica globalnog rasta cena energenata, ali i promene u politici subvencionisanja stanovništva, koja je do sada bila praksa u Hrvatskoj. Trenutno se vrše analize kako bi se utvrdio tačan uzrok ovog naglog skoka cena i koje mere mogu biti preduzete kako bi se olakšale posledice ovakve promene.
Ovu situaciju je komentarisao i premijer Andrej Plenković, koji je izjavio da Vlada radi na pronalaženju rešenja kako bi se ublažile posledice ovog skoka cena gasa. Takođe je objavljeno da će se sprovoditi mere subvencionisanja stanovništva, kako bi se olakšalo finansijsko opterećenje koje će građani doživeti.
Osim toga, udruženja potrošača su izrazila zabrinutost povodom ovog naglog rasta cena, ističući potrebu za pronalaženjem dugoročnog rešenja kako bi se zaštitila prava građana Hrvatske. Naglasili su da je važno osigurati pristup energiji po pristupačnim cenama, kako bi se osiguralo da građani ne budu suočeni sa ekstremnim finansijskim opterećenjem.
Ova vest je izazvala burne reakcije među građanima, koji su izrazili nezadovoljstvo i strah od mogućih posledica ovakvog naglog poskupljenja. Mnogi su istakli da će biti primorani na smanjenje potrošnje, smanjenje troškova za druge osnovne životne potrebe kako bi se prilagodili novim cenama.
Očekuje se da će ova tema izazvati veliku raspravu među političarima, ekonomistima, udruženjima potrošača i građanima širom zemlje. Povećanje cena gasa će imati široke posledice na ekonomiju i standard građana, te će biti neophodno preduzeti adekvatne mere kako bi se ublažile posledice ovog skoka cena.
U narednom periodu, očekuje se da će Vlada intenzivirati napore kako bi se pronašlo efikasno rešenje za ovaj problem, kako bi se zaštitila prava građana i osiguralo stabilnost ekonomije. Takođe će biti važno raditi na pronalaženju dugoročnog rešenja kako bi se sprečilo da se slične situacije ponove u budućnosti.
U međuvremenu, svi akteri će biti pozvani da aktivno učestvuju u ovom procesu i ponude svoje predloge i rešenja kako bi se pronašlo najbolje moguće rešenje za ovaj problem. Sigurno je da će ova tema biti u centru pažnje u narednom periodu, te će se pratiti svi dalji koraci koje će Vlada preduzeti kako bi se olakšale posledice ovog naglog skoka cena gasa.