Cene nafte skočile posle izraelskog napada na Iran

Branko Simić аватар

Globalne cijene sirove nafte skočile su za čak 3,5 posto ubrzo nakon što je Izrael izveo seriju napada na Iran. Obe vrednosti nafte (brent, VTI) su porasle više od tri dolara po barelu u ranoj trgovini, dok su fjučersi za junske ugovore pali za oko pola dolara. Izrael je jutros započeo napad na iransku teritoriju kao odgovor na iranski napad proteklog vikenda. Iran je, opet, reagovao na izraelsko granatiranje njihovog diplomatskog predstavništva u Siriji. Iran je sedmi najveći svetski proizvođač nafte i treća po veličini članica OPEK-a. Dnevno proizvodi oko 3,2 miliona barela sirove nafte. Analitičari vide skok cena nafte kao očiglednu reakciju tržišta na rastuću zabrinutost zbog obnove eskalacije neprijateljstava između Izraela i Irana. Ranije ove nedelje, energetski stručnjaci Banke Amerike upozorili su da se očekuje da će sveobuhvatni rat između Izraela i Irana – koji će neizbežno uticati na energetsku infrastrukturu i poremetiti snabdevanje Irana sirovom naftom – povećati cene nafte za 30-40 dolara po barelu. Povećane tenzije u regionu takođe bi mogle da ugroze transport kroz Ormuski moreuz između Omana i Irana. Otprilike petina ukupne svetske isporuke nafte prolazi kroz ovaj pomorski put.

Nakon što je Izrael izveo napade na Iran, globalne cijene sirove nafte skočile su za 3,5 posto. Oba indeksa cijena nafte porasla su za više od tri dolara po barelu u ranoj trgovini, dok su fjučersi za junske ugovore pali za oko pola dolara. Izrael je započeo napad na iransku teritoriju kao odgovor na iranski napad proteklog vikenda, a Iran je reagovao na izraelsko granatiranje svog diplomatskog predstavništva u Siriji. Iranska proizvodnja nafte je velika, jer dnevno proizvodi oko 3,2 miliona barela sirove nafte. Energetski analitičari vide ovaj skok cijena nafte kao reakciju tržišta na povećanu zabrinutost zbog eskalacije neprijateljstava između Izraela i Irana. Banka Amerike je ranije upozorila da se očekuje da će eventualni rat između ove dvije zemlje povećati cijene nafte za 30-40 dolara po barelu, s obzirom na to da bi mogao poremetiti i energetsku infrastrukturu. Tenzije u ovom regionu također bi mogle ugroziti transport kroz Ormuski moreuz između Omana i Irana, što bi moglo značajno uticati na globalnu isporuku nafte, jer otprilike petina svjetske isporuke prolazi kroz ovaj pomorski put.

Zatim bi mogla slijediti reakcija Kine i Rusije, koji su saveznici Irana i koji bi mogli odigrati ključnu ulogu u daljnjem razvoju situacije. Također, velike naftne kompanije već razmatraju moguće scenarije i pripremaju se za eventualno povećanje cijena nafte. Ova situacija dodatno naglašava fragilnost svjetskog tržišta nafte i ulja, te pokazuje koliko politički sukobi mogu direktno uticati na cijene nafte i globalnu ekonomiju.

Ovo povećanje cijena nafte može imati ozbiljne posledice na potrošače širom sveta, jer bi se to moglo odraziti na cijene goriva i na neke druge proizvode koji zavise od nafte. Također, ovaj scenario može imati i političke implikacije, jer bi eventualni rat između Izraela i Irana mogao dovesti do veće nestabilnosti u regionu Bliskog istoka. SAD i Evropska unija već su izrazile zabrinutost zbog eskalacije tenzija između ove dvije zemlje, a pozvale su na smirivanje situacije i diplomatsko rešenje sporova.

U međuvremenu, tržište nafte prati sve nove informacije o situaciji u regionu Bliskog istoka i reaguje na svaki mogući razvoj događaja. Očekuje se da će cijene nafte ostati visoke dokle god se tenzije između Izraela i Irana ne smire, a situacija ne dođe do nekog rešenja. Globalnim tržištima nafte trebaće vreme da se oporave od ovog šoka, a mnoge zemlje već razmatraju moguće alternative u snabdevanju sirovom naftom, kako bi izbjegle moguće negativne posledice povećanja cijena.

Ukratko, globalne cijene sirove nafte skočile su nakon što je Izrael izveo napade na Iran, a tenzije između ove dvije zemlje povećale su zabrinutost na tržištu nafte. Sve oči su uprte u daljnji razvoj situacije u regionu Bliskog istoka, a mnogi strahuju od mogućih negativnih posledica po globalnu ekonomiju i sigurnost snabdevanja nafte. Situacija ostaje napeta, a mnogi se nadaju da će doći do smirivanja tenzija i diplomatskog rešenja sukoba, kako bi se izbjegao daljnji rast cijena nafte i izbjegli mogući politički sukobi.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije