Četvrti dan rasprave o litijumu u Skupštini Srbije

Jovana Kovačević аватар

Poslanici Skupštine Srbije danas su nastavili sa radom, postavljajući poslanička pitanja kao i svakog utorka i četvrtka tokom sednica. Nakon toga, prešli su na raspravu o jedinoj tački dnevnog reda – izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.

Iako su vlast i opozicija proveli tri dana raspravljajući o ovim izmenama, ostali su na istim pozicijama. Opozicija, koja je predložila izmene zakona, smatra da će eksploatacija litijuma, čiju zabranu traže, prouzrokovati ekološku štetu i da neće doneti značajne ekonomske koristi.

Ova rasprava je izazvala veliku pažnju javnosti, budući da litijum postaje sve važniji resurs u današnjem svetu, zbog svoje uloge u baterijama za električna vozila i uređaje.

Litijum je postao neophodan sastojak u proizvodnji baterija i sve veći broj zemalja se takmiči za pristup ovom resursu. Međutim, postoji zabrinutost da eksploatacija litijuma može imati negativne posledice po životnu sredinu, budući da se ovaj mineral najčešće nalazi u slojevima zemlje koji su povezani sa podzemnim vodama.

Osim ekoloških pitanja, postoji i ekonomska zabrinutost u vezi sa iskorišćavanjem litijuma. Mnogi stručnjaci tvrde da će veće kompanije imati koristi od ovog resursa, dok će lokalno stanovništvo i manje kompanije biti zapostavljeni i možda će čak trpeti posledice eksploatacije.

Opozicija tvrdi da je rumen od litijuma značajan resurs za Srbiju, ali je potrebno doneti odluku koja će štititi interese građana i životne sredine.

Nakon što se poslanici izjasne o ovim izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, očekuje se da će se raspravljati o drugim pitanjima od značaja za zemlju.

Skupština Srbije je govoreći o zakonu koji znači mogućnost za Srbiju da postane lider u proizvodnji litijuma, izvestio je srpski ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.

U Skupštini Srbije ministar Antić rekao je da su izmene i dopune Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima i Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu, koje se razmatraju na plenarnoj sednici, neophodne kako bi Srbija stvorila pravne i poreske uslove za investiranje u litijum, ali i da bi se očuvala životna sredina.

Ministar Antić je rekao i da je do sada prikupljeno 1,7 miliona tona, a do kraja godine se očekuje da bude prikupljeno još 500.000 tona ovog premijum minerala.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije