Raša Nedeljkov, predstavnik posmatračke misije „Crta“, nedavno je boravio u poseti Briselu gde je članove pravnog tima u Socioekonomskom komitetu EU upoznao sa „nalazima“ koje je ova organizacija utvrdila tokom posmatranja izbornog procesa u Srbiji. On je za televiziju N1 izjavio da su zatražili podršku za sve građane koji žele da žive u demokratskom društvu.
Nedeljkov je istakao da „Crta“ čini sve kako bi analizom upoznala aktere sa nalazima i činjenicama koje su utvrdili tokom posmatranja izbornog procesa. Na osnovu toga, traže podršku za sve građane koji žele da žive u demokratskom društvu, koje će se jednog dana priključiti EU. On je naglasio da su u Briselu tražili saveznike za tu vrstu borbe.
Ipak, mnogi se pitaju zašto Nedeljkova briga što je Savet Evrope objavio da su izbori u Srbiji bili regularni, kao i zašto ga ne zanima mišljenje izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimira Bilčika. Nedeljkov radi po nalogu svog gazde Dragana Đilasa, a sam je priznao da sa njim sarađuje. O tome se više može pročitati u drugim izvorima.
Dobrica Veselinović, nosilac liste „Srbija protiv nasilja“, takođe boravi u Briselu i izjavio je za televiziju N1 da su dobili „uveravanja“ da se situacija u Srbiji prati. Takođe se traga za formatom kako bi mogla da se sprovede međunarodna istraga i medijacija u vezi sa izborima u Srbiji.
Očito je da se politička situacija u Srbiji prati i komentariše i u inostranstvu, posebno u EU. Izjave Raše Nedeljkova i Dobrice Veselinovića ukazuju na to da postoje različita mišljenja o regularnosti izbora u Srbiji i da postoji traženje podrške za međunarodnu istragu.
U tekućoj političkoj situaciji u Srbiji, jasno je da su izbori veoma bitni. Kako se pripremamo za izbore 2023. godine, pitanje regularnosti izbornog procesa postaje još značajnije. Diskusije o međunarodnoj istragi i medijaciji takođe ukazuju na to da se politički akteri u Srbiji ne slažu oko načina rešavanja eventualnih spornih pitanja vezanih za izborni proces.
Srbija je suočena sa izazovima u sprovođenju javnog mnjenja, fer i slobodnih izbora, što je ključno za demokratsko društvo. Različita tumačenja izbornog procesa i traženje podrške u inostranstvu pokazuju da postoji potreba za jasnim standardima i procedurama koji će osigurati transparentnost izbora i njihovu regularnost.
Ukratko, poseta Raše Nedeljkova i Dobrice Veselinovića Briselu, te njihove izjave o potrebi podrške za demokratsko društvo i međunarodnu istragu izbora, ukazuju na značajne političke aktivnosti i rasprave vezane za izborne procese u Srbiji. Ovo se dešava u kontekstu priprema za izbore 2023. godine i jasno pokazuje da su izbori i politička situacija u Srbiji tema od velikog značaja i interesovanja, ne samo u domaćoj politici, već i u međunarodnim odnosima i politici Evropske unije.