DA LI ĆE EVROPA USPETI DA ZAMENI RUSKU NAFTU I GAS? Evo šta o tome kaže Putinov zvaničnik

Stefan Nikolić аватар

Potpredsjednik Vlade Rusije, Aleksandar Novak, u autorskom članku za list „Energetska politika“, istaknuo je da postoji mala vjerojatnost da će Europska unija uspjeti u potpunosti zamijeniti naftu i plin iz Rusije u sljedećih pet do 10 godina. On podsjeća da su SAD uvele embargo na uvoz ruskih energenata (osim uranija) te da je Velika Britanija najavila prekid uvoza nafte i naftnih derivata iz Rusije do kraja 2022. godine. Nadalje, Poljska također planira odustati od uvoza ruske nafte do kraja ove godine. Unatoč tome, EU se još uvijek suzdržava od kolektivnog embarga na uvoz nafte i plina iz Rusije. Novak smatra da je modernim izvorima energije danas teško konkurirati ruske resurse te da su sankcije Europske unije protiv Rusije dovele do turbulentnosti na tržištu energenata.

Prema mišljenju Novaka, SAD i Velika Britanija tvrde da smanjuju ovisnost o ruskim energentima, ali statistika pokazuje suprotno. Na primjer, udio ruskog plina u ukupnom uvozu Velike Britanije porastao je s nula u 2017. na više od šest posto u 2021. godini. SAD su povećale uvoz nafte iz Rusije za 43 posto u razdoblju od 19. do 25. ožujka u usporedbi s prethodnim tjednom. Uz to, udio ruskog dizel goriva i uglja u uvozu Velike Britanije također se povećao. Unatoč tome, Velika Britanija planira potpuno odustati od uvoza ruskog uglja do kraja ove godine. Novak ističe da su neviđene cijene energenata u ožujku bile brza reakcija na neizvjesnost uzrokovanu antiruskim sankcijama.

Novak ističe da je teško zamisliti alternativu ruskim resursima u Europi te da sudbina europske industrije i udobnost građana EU ovise o racionalnosti odluka njezinih čelnika. Prema njegovim riječima, trenutna krizna situacija prisiljava Europljane na korištenje zastarjelih izvora energije. Stanovnici Njemačke, primjerice, zbog naglog rasta cijena prirodnog plina, masovno počinju prikupljati drva za ogrev. Novak predviđa da će zavisnost EU od ruskih energenata biti izazov u sljedećem razdoblju te da će biti teško zamijeniti rusku naftu i plin u narednih 5-10 godina. S obzirom na veliki udio Rusije na tržištu energenata, postaje jasno da je nemoguće garantirati energetsku sigurnost Europe bez ruskih resursa.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije