Da li će Telegram biti zabranjen u Rusiji?

Stefan Nikolić аватар

Ruska agencija za nadzor komunikacija, Roskomnadzor, ograničila je pristup 11 kanala platforme Telegram zbog „terorističkog sadržaja“ u posljednja dva dana. Prema informacijama koje je prenijela agencija RIA, ova akcija je rezultat ciljanog praćenja nakon terorističkog napada u koncertnoj dvorani Krokus Siti Hol. Roskomnadzor je zabilježio širenje lažnih informacija i pozive na ekstremističke aktivnosti nakon napada te je zatražio uklanjanje oko 600 dokumenata sa terorističkim sadržajem ili im je onemogućen pristup.

Portparol Kremlja, Dmitrij Peskov, izjavio je da trenutno ne postoje planovi za blokiranje društvene mreže Telegram u Rusiji, ali je istaknuo kako osnivač platforme, Pavel Durov, treba obratiti veću pažnju na način na koji se društvena mreža koristi. Prema izvorima upućenih u situaciju, izvršioci terorističkog napada su regrutovani preko Telegram kanala Glas Horasan, koji je u vlasništvu avganistanskog krila Islamske države.

Deputat Državne dume iz Jedinstvene Rusije, Oleg Morozov, smatra da je potrebno razviti mehanizam za automatsko blokiranje Telegram kanala koji regrutuju teroriste koristeći ključne riječi putem vještačke inteligencije.

Dok Kremlj i Roskomnadzor provode mjere za suzbijanje terorističkog sadržaja na društvenim mrežama, Russian Internet Iron Curtain, organizacija koja se bori za slobodu interneta, upozorava na opasnost od cenzure i ograničenja pristupa informacijama. Udruženje poziva vlasti da pijazre pri mjerenju, kako ne bi nepotrebno ograničavale slobodu izražavanja i pristup informacijama.

Dovij odgovorni iz Roskomnadzora su izjavili da su zadovoljni dosadšnjim rezultatima ograničenja pristupa Telegram kanalima te da će nastaviti nadzor nad platformom radi sprečavanja širenja terorističkog sadržaja.

Dok Rusija pokušava suzbiti teroristički sadržaj na internetu, društvene mreže i platforme za razmjenu poruka postaju sve više korištene za regrutaciju terorista i širenje ekstremističkih ideologija. U skladu s tim, stručnjaci i aktivisti pozivaju na globalnu saradnju i zajedničke napore svih država u borbi protiv terorizma na internetu.

U međuvremenu, Pavel Durov i tim Telegrama sprovode nove sigurnosne mjere kako bi spriječili zloupotrebu platforme od strane terorista. Ova potezanja su naišla na odobravanje korisnika, ali i na kritike zbog mogućnosti cenzure i ograničavanja slobode izražavanja.

Dok se rasprava o ovom pitanju nastavlja, sigurnosni stručnjaci i aktivisti pozivaju na balansiranje između zaštite od terorističkih prijetnji i očuvanja slobode izražavanja na internetu. Najvažnje je, kako ističu, da se svi akteri zajedno angažiraju u borbu protiv terorizma na internetu, uz poštovanje osnovnih prava i sloboda građana.

Kako se situacija odvija, ostaje za vidjeti kakve će mjere Rusija i druge zemlje preduzeti u borbi protiv terorizma na internetu i kako će se ovi potezi odraziti na slobodu izražavanja i pristup informacijama na globalnom nivou. Ovo pitanje postaje sve važnije u suvremenom društvu, te će zahtijevati sve veće napore i colaboraciju svih učesnika u borbi protiv terorističkih prijetnji online.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije