Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je najavio moguće otvaranje mosta na Ibru, koji je zatvoren više od 20 godina. Ova najava izazvala je tenzije između Srba i Albanaca na Kosovu i Metohiji, ali i među stranim diplomatama. Kosovska vlada, ipak, ne odustaje od otvaranja mosta, što je izazvalo proteste Srba iz severnog dela grada.
Dijalog između Beograda i Prištine polako se udaljava sa pregovaračkog stola, jer se glavne teme ne ispunjavaju, poput formiranja Zajednice srpskih opština. Pored toga, mnoge druge teme su izbile u prvi plan, poput zabrane dinara i zatvaranja pošti, te sada otvaranja mosta na Ibru.
Glavni most na Ibru deli Kosovsku Mitrovicu na južni deo grada, naseljen Albancima, i severni deo gde živi većinsko srpsko stanovništvo. Postojeće tenzije su dovele do sukoba u prošlosti, a most je čuvao italijanski KFOR. Evropska unija planira postaviti pitanje mosta na dnevni red sledećeg sastanka između Beograda i Prištine.
Ministar unutrašnjih poslova Kosova tvrdi da je pitanje otvaranja mosta zatvoreno 2016. godine i da nije deo dijaloga. KFOR je pojačao svoje prisustvo oko mosta, kako bi osigurao stabilnost i bezbednost lokalnih zajednica.
Iako se Priština nada da će most biti otvoren uskoro, KFOR je uveo jačanje bezbednosnih mera na tom području. Grupa žena sa severnog Kosova uputila je pismo karabinjerima, tražeći da se most ne otvori, tvrdeći da se i bez toga osećaju ugroženo.
Diplomata iz Velike Britanije smatra da zapadne zemlje ne žele riskirati normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine zbog otvaranja mosta, te savetuje Kosovu da bude opreznije sa svojim akcijama. Novinarka sa Kosova i Metohije tvrdi da Zajednica srpskih opština sada nije prioritet za Prištinu, koja čini sve kako bi je obezvredila.
Situacija oko otvaranja mosta na Ibru postaje sve složenija, a tenzije između Srba i Albanaca ostaju visoke. Otvaranje mosta, iako simbolično, može imati veće posledice i dodatno pogoršati međuetničke odnose na Kosovu.