Kineski ekonomski subjekti su od početka godine likvidirali rekordnu količinu američkih državnih obveznica, navodi se u izveštaju Ministarstva finansija SAD. Tokom prvih četiri meseca ove godine, Kina je prodala obveznice u iznosu od 53,3 milijarde dolara, dok su belgijski subjekti, koji čuvaju deo kineskih investicija, prodali dodatnih 22 milijarde dolara u obveznicama. Ovi potezi mogu da utiču na vrednost američkih obveznica i prisile vladu SAD da ponudi više kamate kako bi privukla investitore.
Kina već nekoliko godina smanjuje svoje državne obveznice, posebno od 2016. godine, kada je držala američke obveznice vredne 805 milijardi dolara, što je smanjenje od 40% u odnosu na prethodnu deceniju. Ove godine, Kina je držala 775 milijardi dolara u obveznicama, što je daleko manje u poređenju sa 2013. godinom, kada je Kina bila najveći američki poverilac sa 1,31 biliona dolara u obveznicama.
Analitičari spekulišu da kineske banke prodaju američke obveznice kako bi podržale domaću valutu juan, koja je pod pritiskom usled usporavanja ekonomskog rasta, posebno tokom pandemije kovida 19. Međutim, pojedini izvori naglašavaju da kinesko oslobađanje od obveznica može biti motivisano i geopolitičkim faktorima, poput trvenja sa SAD i smanjenja zavisnosti od američke valute.
Saradnja Kine i Rusije u trgovini nacionalnim valutama, bez posredovanja dolara, pokazuje trend dedolarizacije i pripremu za eventualni ekonomski ili čak oružani sukob sa SAD. Osim intenziviranja trgovine u nacionalnim valutama, Kina i Rusija povećavaju i svoje zlatne rezerve kao zaštitu od mogućih sankcija i pritisaka zapadnih zemalja.
Povećanje rizika od vojnog sukoba između SAD i Kine, kao i nepovoljno fiskalno stanje SAD-a koje dovodi do rasta deficita, mogu dodatno uticati na vrednost američkih obveznica i smanjenje poverenja investitora u njih. Stoga, odluka Kine da se oslobodi deo američkih obveznica može biti i preventivna mera u svetlu moguće krize poverenja i ekonomske nestabilnosti.