Da li su ikad sve planete Sunčevog sistema bile u istoj liniji?

Stefan Nikolić аватар

Solarni sistem, kao i sve u svemiru, je složen i dinamičan. Čini se da se planete nikada neće potpuno poravnati u savršenom redu, ali se ponekad mogu približiti tome. Tokom svojih putanja oko Sunca, nekoliko planeta može izgledati poravnato sa Zemlje, ali u stvarnosti se ne nalaze u jednakom ravni.

Astrofizičari su istraživali fenomen planetarnih poravnanja i zaključili da je većina vizualnih poravnanja više optička iluzija nego stvarno fizičko poravnanje u prostoru. Čak i kada se planete čine bliske jedna drugoj na nebu, one su zapravo i dalje vrlo udaljene u prostoru.

Definicija planetarnog poravnanja zavisi od toga kako ljudi posmatraju udaljenost između planeta na nebu. Sa 360 stepeni na horizontu, procenjuje se da se tri unutrašnje planete – Merkur, Venera i Zemlja – poravnaju unutar 3,6 stepeni svakih 39,6 godina. Za sve osam planeta potrebno je mnogo više vremena – 396 milijardi godina.

Prilikom poravnanja više planeta unutar 1 stepena neba, to se dešava, u proseku, svakih 13,4 hiljade milijardi godina. Tako da je zaista retko videti sve planete poravnate u istom delu neba. Poslednji put kada su osam planeta bile grupisane unutar 30 stepeni bilo je davne 1665. godine, a sledeći put će biti 2673. godine.

Planetarna poravnanja nemaju značajne fizičke efekte na Zemlju, osim što pružaju divan prizor na nebu. Prema astrofizičarima, nema opasnosti od pojačanih zemljotresa ili bilo kakvih sličnih problema. Promena u gravitacionoj sili koju Zemlja doživljava zbog planetarnih poravnanja je zanemarljiva.

Ukoliko vas interesuju astronomija i astrofizika, možete pratiti najnovije vesti na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu. Solarni sistem će i dalje izazivati fascinaciju i otvarati nova pitanja koja će zauvek ostati nepoznata.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije