Prošlo je 25 godina od početka agresije NATO na Srbiju, odnosno Saveznu Republiku Jugoslaviju, 24. marta 1999. godine. U NATO agresiji na SR Jugoslaviju 1999. godine, koja je trajala 78 dana, ubijeno je oko 2.500 ljudi, među kojima je bilo 79 dece, a pričinjena je nesaglediva materijalna šteta.
Agresija NATO na Srbiju pripremana je u dužem periodu, a sasvim aktivno tokom 1998. Zvanično, razlog za agresiju bila je situacija na Kosovu i Metohiji, gde je bila u toku oružana pobuna takozvane OVK, pri čemu su sve vreme događali brojni akti terorizma čija su žrtva bili pripadnici državnog aparata Srbije i SRJ, a isto tako mirni civili, kako Srbi tako i Albanci.
Napadi na policiju koja je čuvala važne objekte, saobraćajne rute, ključne punktove, gradove, graničnu zonu, bili su vrlo česti, iz dana u dan. U jednoj fazi, Vojska Jugoslavije, koja se sve vreme držala dosledno po strani, bila je primorana da pomogne policiji. Reč je bila o deblokadi Dečana juna 1998. i oslobođenju Orahovca jula 1998. koji su teroristi bili zauzeli.
Prostor jugozapadnog dela Kosova i Metohije u proleće 1998. bio je prostor masovnih terorističkih aktivnosti. Upravo na tom potezu nalazile su se glavne rute za prevlačenje oružja iz Albanije. Orahovac je bio prvo veće mesto koje je napadnuto od strane tzv. OVK. Pripadnici terorističke OVK napali su ga 17. jula 1998. Bio je to prvi pokušaj zauzimanja većeg mesta od strane OVK.
Nakon neuspeha pregovora i nepotpisanog sporazuma, NATO je započeo vazdušne udare na Srbiju 24. marta 1999. Prvi projektili pali su na kasarnu u Prokuplju, a naredbu za napad dao je generalni sekretar NATO Havijer Solana. Devetnaest zemalja NATO započelo je bombardovanje sa brodova u Jadranu i vazduhoplovnih baza u Italiji.
Cilj agresije NATO na Srbiju bio je podrška terorističkoj organizaciji kosmetskih Albanaca, OVK, koja je nastojala oteti Kosovo i Metohiju od Srbije. Nakon što je Skupština Srbije odbila prisustvo stranih trupa na teritoriji i predložila nadgledanje mirovnog procesa od strane UN, NATO je započeo bombardovanje.
Toni Bler, premijer Britanije, izjavio je da je agresija NATO-a preduzeta jer je to tražio „narod Kosova“. Agresija NATO na Srbiju uzrokovala je velike ljudske žrtve i materijalnu štetu, kao i kontroverze u međunarodnoj zajednici zbog nedostatka odobrenja Saveta bezbednosti UN.