Javne biblioteke u Srbiji plaćat će 15 dinara po svakoj iznajmljenoj knjizi
Javne biblioteke u Srbiji morat će plaćati 15 dinara za svaku iznajmljenu knjigu od 1. siječnja sljedeće godine. Ova novčana naknada namijenjena je autorima i prevoditeljima, a regulirana je Zakonom o autorskim pravima. Novac će se uplaćivati Organizaciji za ostvarivanje reprografskih prava (OORP), koja ima prava na poslugu, a tarifa od 15 dinara potvrđena je i od strane Zavoda za intelektualnu svojinu Srbije. Budžet za ovu svrhu bit će osiguran od strane lokalnih samouprava, a ne samih biblioteka. Za građane koji posuđuju knjige, sve ostaje isto, bez dodatnih troškova.
Međutim, ova odluka izazvala je nezadovoljstvo među bibliotekarima, koji ističu da postoje mnoge nedorečenosti i neriješena pitanja u zakonskom rješenju. Brine ih hoće li lokalne samouprave pristati izdvojiti novac ili će se taj trošak prebaciti na ionako siromašne biblioteke. Bibliotekarima je teško iz lokalnih samouprava kao osnivača izvući novac za nabavku knjiga, budući da u većini slučajeva ne pružaju dovoljno sredstava za tu svrhu. Postavlja se pitanje hoće li ovaj novčani namet ugroziti sam opstanak biblioteka koje se suočavaju s kroničnim nedostatkom sredstava.
Miloš Konstantinović navodi da je usvajanje i primjena ovog zakona europska obveza, definirana smjernicama koje Srbija mora ispuniti na putu prema EU. U nekim europskim zemljama, novac za autorska prava izdvaja se iz državnog proračuna, a ne lokalnih samouprava. Ako se uzme u obzir razlika u standardu, iznosi koje izdvajaju zemlje poput Njemačke, Slovenije i Hrvatske su neusporedivo veći. U nekim zemljama, izdvaja se čak do 0,7 eura po posuđenoj knjizi.
Bibliotekari postavljaju pitanja o tomu kojim se bibliotekama primjenjuje odluka, budući da nije jasno navedeno. U Srbiji postoji 534 javne biblioteke od ukupno 2,139, uključujući i nacionalne, visokoškolske, školske i specijalne. Bibliotekari se pitaju što će biti s knjigama čija su autorska prava istekla, tj. nakon 70 godina od smrti autora. Također, postavlja se pitanje kako će se postupati s knjigama stranih autora i kako će se doći do njihovih podataka.
Miloš Konstantinović ističe da većina lokalnih samouprava ima pozitivan stav prema novcu za autorska prava i da će izdvojiti dodatna sredstva, izvan redovnih proračuna za biblioteke. Komunicirajući neposredno s lokalnim samoupravama, uvjeren je da će izdvojiti dodatna sredstva. Podsjeća da lokalne samouprave moraju plaćati za sve posuđene knjige u javnim bibliotekama te da odbijanje izdvajanja novca može biti kršenje zakona.
Zakon o autorskim i srodnim pravima usvojen je prije deset godina prema europskom modelu, s primjenom od Nove godine. Skupljeni novac od autorskih prava bit će podijeljen među autorima registriranim putem strukovnih ili umjetničkih udruženja. Konstantinović naglašava da će novac moći dobiti i oni koji nisu članovi tih udruga, ako ispunjavaju određene uvjete. No, samo aktivni književnici i prevoditelji s objavljenim naslovima u posljednjih nekoliko godina imat će pravo na ovu naknadu. Ukupni iznos novca koji će lokalne samouprave izdvojiti za autorska prava javnim bibliotekama u Srbiji bit će manji od 200.000 eura godišnje, a podijelit će se među „popisanim“ autorima.