Deset najopasnijih zemalja EU za vožnju

Stefan Nikolić аватар

Evropski putevi svake godine odnose više od 20.000 života, piše njemački portal t-online. U nekim državama situacija je povoljna, dok druge predstavljaju veliki rizik po vozače. Prošle godine je više od 20.000 ljudi poginulo u saobraćajnim nesrećama u Evropi, što je ekvivalentno broju žrtava u malom gradu. To znači 47 saobraćajnih žrtava na milion stanovnika. Dok zemlje poput Njemačke i Švedske bilježe niske stope nezgoda, rizik od fatalnih saobraćajnih nesreća u drugim zemljama je znatno veći.

Njemačka i Švedska su među najbezbjednijim zemljama EU sa 34, odnosno 22 žrtve saobraćaja na milion stanovnika. S druge strane, zemlje poput Bugarske i Rumunije imaju visoke stope nesreća sa 82, odnosno 81 žrtvom na milion stanovnika. Na listi deset zemalja s najvećom stopom nesreća u EU su i Letonija, Hrvatska, Portugal, Grčka, Litvanija, Italija, Poljska i Slovačka.

EU je postavila ambiciozan cilj da do 2050. godine niko ne bi trebao poginuti u saobraćaju, tzv. „Vizija nula“. Plan već daje rezultate, smanjenje broja poginulih u saobraćajnim nesrećama je skoro 75% u proteklih 20 godina. Međutim, posljednjih godina smanjenje je usporeno, pa su brojke u 2021. godini pokazale povećanje broja žrtava u saobraćajnim nesrećama.

EU planira dodatne mjere za smanjenje broja nezgoda, uključujući nova ograničenja brzine, nultu toleranciju na alkohol za vozače i bezbjednosne sisteme pomoći vozačima. Većina saobraćajnih nesreća uzrokovana je ljudskom greškom. EU planira implementirati mjere kako bi smanjila broj nesreća na putevima i poboljšala bezbjednost vozača.

Ukoliko želite biti u toku s najnovijim informacijama, pratite nas na našim Facebook i Instagram stranicama, kao i na X nalogu.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije