Kablovski operater SBB i sportski sadržaj Sport klub su juče prodati kontroverznom biznismenu Dragan Šolaku, a kupci su e&PPF Telecom i Telekom Srbija. Ova prodaja označava značajnu promenu na srpskom telekomunikacionom tržištu, koje će se sada dominantno sastojati od dva velika igrača.
e&PPF Telecom, koji u Srbiji već posluje sa brendom Jetel, kupio je SBB za 825 miliona evra, dok je Telekom Srbija, preko svoje platforme MTS, stekao prava na kanale Sport klub u iznosu od 652 miliona evra. Ove transakcije dovode do konsolidacije vrhunskog sportskog sadržaja pod okrilje Telekom Srbija, dok će e&PPF, kao novi vlasnik SBB-a, proširiti svoju ponudu na kablovsku televiziju.
Za korisnike kablovske televizije, ovo znači da će im najverovatnije ostati ista ponuda kanala i sadržaja, što će sprečiti potrebu za prelaskom kod drugog operatera zbog sportskih prenosa. Očekuje se da će ova situacija podstaći zdravu tržišnu konkurenciju, gde će se potrošači odlučivati na osnovu cena i kvaliteta usluga.
Telekom Srbija je takođe potpisao sporazum o kupovini NetTV Plus, kao i licenci za prava na Sport klub za Zapadni Balkan od United grupe. Ovi potezi su usklađeni sa strategijom Telekoma da izgradi vodeću telekomunikacionu kompaniju na Zapadnom Balkanu, s planovima da prihodi dostignu tri milijarde evra do 2030. godine.
Generalni direktor Telekoma, Vladimir Lučić, istakao je da se očekuje sinergija koja će povećati prihode i smanjiti troškove, kao i povećanje raznolikosti sportskog sadržaja dostupan široj publici. U međuvremenu, United grupa je zadržala ključne medijske kuće u Srbiji, kao što su N1 i Nova S, koje će i dalje emitovati putem SBB-a.
Ipak, United grupa se suočava s izazovima, jer su gubili ekskluzivna prava na sportska takmičenja, što je rezultiralo prelaskom prava na Sportski klub na Arenu grupu. Ovaj potez je bio potreban kako bi se osiguralo održivo poslovno rešenje, s obzirom na to da su postojali problemi u pružanju televizijskih prenosa elitnih sportskih šampionata.
Šolakova kompanija, koja je sada suočena sa velikim dugovima, ukupno je dužna oko sedam milijardi evra. Ove transakcije su samo deo šireg konteksta tržišne dinamike, gde se očekuje da će korisnici u Srbiji imati koristi od novih sinergija koje će proizaći iz preuzimanja.
U međuvremenu, dok se očekuje pravno završavanje procedura oko ovih transakcija u prvoj polovini godine, mnogi komentatori i analitičari su izrazili zabrinutost o budućnosti medijskih kuća koje ostaju u vlasništvu United grupe. Postavlja se pitanje opstanka štampanih medija i njihove finansijske održivosti, s obzirom na male tiraže i zavisnost od tržišnih prilika.
Predsednica Narodne skupštine Srbije, Ana Brnabić, izrazila je zadovoljstvo prodajom SBB-a, ističući da je prethodna uređivačka politika United grupe bila zasnovana na mržnji prema predsedniku Srbije. Takođe, i drugi politički akteri su se oglasili, izražavajući različite reakcije na ovu transakciju, što ukazuje na to da će ovo pitanje ostati relevantno u javnom diskursu.
U zaključku, prodaja SBB-a i Sport kluba predstavlja značajnu promenu na medijskoj i telekomunikacionoj sceni Srbije, s potencijalnim posledicama za korisnike, ali i za budućnost medijskih kuća koje ostaju u vlasništvu United grupe. Kako se situacija bude razvijala, sve oči će biti uprte u nove akvizicije i promene na tržištu, koje će oblikovati način na koji potrošači pristupaju medijima i telekomunikacijama u Srbiji.