Docent Fakulteta političkih nauka Stefan Surlić smatra da je sastanak na visokom nivou u okviru dijaloga Beograda i Prištine sledeće nedelje samo imao „simboličan karakter“ i da je njegov cilj bio pokazati da dijalog „nije mrtav“.
„Tako bi se pokazalo kako dijalog nije potpuno mrtav i da ipak postoje pokušaji evropskih zvaničnika da se dođe do nekog kompromisnog rešenja“, rekao je Surlić za Tanjug.
On je istakao da je dijalog već dugo u zastoju, pre svega zbog odbijanja vlade u Prištini da na terenu otpočne formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO).
Sastanak na visokom nivou u dijalogu Beograda i Prištine održan je sledeće nedelje u Briselu, uz posredovanje Evropske unije. Na sastanku su prisustvovali premijerka Ana Brnabić, ministar spoljnih poslova Nikola Selaković, kao i premijer Kosova Albin Kurti i ministar spoljnih poslova Donika Gërmani.
Glavna tema razgovora bilo je pitanje formiranja Zajednice srpskih opština, koje je jedan od ključnih dogovora iz Briselskog sporazuma 2013. godine.
Prema Briselskom sporazumu, formiranje Zajednice srpskih opština trebalo bi da omogući veća prava srpskoj zajednici na Kosovu, ali je proces njenog formiranja dugotrajan i započinje preprekama.
Vlada u Prištini, pod vođstvom Albin Kurtija, nije bila spremna da ispuni sve uslove za formiranje ZSO, što je dovelo do zastoja u dijalogu. S druge strane, Srbija insistira na poštovanju Briselskog sporazuma i formiranju ZSO kao ključnom koraku ka normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine.
Docent Stefan Surlić ističe da je važno da se dijalog nastavi i da se pronađe zajedničko rešenje za otvorena pitanja između Beograda i Prištine.
„Neophodno je da obe strane pokažu volju za kompromisom i da budu spremne na konstruktivan dijalog kako bi se prevazišli postojeći problemi i došlo do održivog rešenja“, rekao je Surlić.
Uprkos zastoju u dijalogu, evropski zvaničnici nastavljaju da podržavaju proces normalizacije odnosa između Srbije i Kosova. Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini nedavno je pozdravila odluku Beograda i Prištine da se sastanu na visokom nivou i izrazila nadu da će dijalog biti nastavljen sa „stvarnom voljom za postizanje napretka“.
Evropska unija je ključni posrednik u dijalogu Beograda i Prištine i važan faktor u postizanju održivog rešenja za pitanja koja ih dele.
Srbija i Kosovo su u prošlosti imali sukobe i napetosti, a normalizacija odnosa između njih je ključni korak ka stabilnosti i miru na Zapadnom Balkanu.
Dijalog između Beograda i Prištine je važan korak ka normalizaciji odnosa i rešavanju otvorenih pitanja između dve strane. Nastavak dijaloga i pronalazak kompromisnog rešenja su neophodni za postizanje trajnog mira i stabilnosti u regionu.
Premijerka Ana Brnabić ističe da je Srbija spremna da nastavi dijalog sa Prištinom i da radi na postizanju kompromisnog rešenja.
„Važno je da obe strane pokažu volju za saradnjom i kompromisom kako bi se prevazišli postojeći problemi i došlo do održivog rešenja“, rekla je Brnabić.
Uprkos izazovima i preprekama, dijalog između Beograda i Prištine je neophodan za postizanje mira, stabilnosti i prosperiteta na Zapadnom Balkanu. Nastavak pregovora i traženje zajedničkih rešenja su ključni za prevazilaženje problema i izgradnju bolje budućnosti za sve građane regiona.