Naučnici i dalje pokušavaju da shvate fenomen koji se dogodio ovog ljeta u Atlantskom okeanu, gdje je jedan dio okeana pored ekvatora zabilježio rekordno brzo hlađenje tokom nekoliko mjeseci. Iako se temperatura sada vraća na normalu, još uvijek nije jasno šta je uzrokovalo ovaj dramatičan pad temperature.
Anomalija se formirala početkom juna i prostirala se duž ekvatora nekoliko stepeni na sjever i jug. Ova pojava se desila nakon najdužeg perioda zagrijavanja okeana u posljednjih 40 godina. Iako je ovaj dio okeana poznat po varijacijama temperature od hladne do tople faze svakih nekoliko godina, brzina kojom se temperatura spustila bila je zaista bez presedana.
Naučnici kažu da i dalje nisu sigurni šta je uzrokovalo ovaj fenomen. Temperatura mora je u februaru i martu dosegnula najvišu tačku od 1982. godine, sa 30 stepeni, ali je naglo počela padati u junu, dostižući 25 stepeni u julu.
Franc Tuken, poddoktorand sa Univerziteta Floride u Majamiju, koji prati ovaj događaj, rekao je da iako se okean sada zagrijava, još uvijek postoji nejasnoća u vezi sa ovim fenomenom. Majkl Mekfejden, naučnik Nacionalne okeanske i atmosferske administracije SAD (NOAA), izjavio je da i dalje nema jasnog objašnjenja za ovaj rapidan pad temperature.
Iako su temperature sada u porastu, stručnjaci i dalje istražuju moguće uzroke ovog zanimljivog fenomena. Sa procjenama da ovaj događaj neće biti proglašen za „atlantsku Ninju“, ostaje pitanje šta je tačno uzrokovalo ovaj neobični preokret u temperaturama okeana.
Nastavite pratiti naše stranice na Facebooku i Instagramu kako biste bili u toku sa najnovijim naučnim otkrićima.