Đedović Handanović i Hosaka o saradnji Srbije i Japana u energetskom sektoru

Branko Simić аватар

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da je saradnja između Srbije i Japana veoma unapređena nakon posete premijera Šinza Abea 2018. godine, te da je došlo do značajnog povećanja robne razmjene. Ona je istakla da su investicije iz Japana potencijalno mogu unaprijediti odnose između dvije zemlje.

„Danas smo pustili u rad postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u TENT A, najveći ekološki projekat u Evropi koji smo izgradili sa japanskim partnerima. Ovo je bila dobra prilika da razgovaramo sa predstavnicima Vlade Japana o mogućnostima saradnje u oblasti hidroenergije, zelenog vodonika i nuklearne energije, posebno kada je riječ o razmjeni iskustava, znanja i stručnjaka“, rekla je ministarka nakon sastanka sa parlamentarnim zamenikom ministra spoljnih poslova Japana Jasušijem Hosakom.

Ministarka je istakla da Srbija planira izgradnju reverzibilne hidroelektrane RHE Bistrica, te da su japanske tehnologije izuzetno cijenjene u svijetu. Teme razgovora bile su bilateralni odnosi između dvije zemlje i saradnja u energetskom sektoru.

Srbija i Japan imaju snažne diplomatske veze, a posjeta premijera Japana Šinzo Abea 2018. godine doprinijela je daljem jačanju odnosa između ove dvije zemlje. Povećana robna razmjena i investicije iz Japana ukazuju na potencijal za dalji razvoj saradnje, posebno u oblasti energetike.

Postavljanje postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u TENT A predstavlja važan korak ka unaprjeđenju ekoloških standarda i zaštiti životne sredine u Srbiji. Ovaj projekat, zajedno sa japanskim partnerima, predstavlja najveći ekološki projekat u Evropi i pokazuje posvećenost obe zemlje zaštiti prirodnih resursa.

Srbija planira dalji razvoj hidroenergije, a izgradnja reverzibilne hidroelektrane RHE Bistrica jedan je od koraka ka ostvarenju tog cilja. Japanske tehnologije su prepoznate u svijetu po visokim standardima i inovacijama, te bi njihova primjena u srpskom energetskom sektoru mogla donijeti koristi za obje zemlje.

Razgovori sa japanskim zvaničnicima također su obuhvatili mogućnosti saradnje u oblasti zelenog vodonika i nuklearne energije. Razmjena znanja, iskustava i stručnjaka ključna je za dalji napredak u ovoj oblasti, a saradnja između Srbije i Japana može doprinijeti razvoju održivih energetskih rješenja.

Ministarka Đedović Handanović istakla je važnost jačanja saradnje između Srbije i Japana, posebno u oblasti energetike. Povezivanje stručnjaka i razmjena iskustava mogu donijeti koristi za obje zemlje, te doprinijeti unaprjeđenju energetske efikasnosti i zaštiti životne sredine.

Uprkos izazovima koje donosi globalna pandemija, saradnja između Srbije i Japana nastavlja se jačati, a očekuje se dalji napredak u oblasti energetike. Investicije iz Japana u srpski energetski sektor mogu donijeti nova radna mjesta, te doprinijeti ekonomskom razvoju i diversifikaciji energetskog sistema.

Srbija i Japan imaju dugoročne planove za unaprjeđenje saradnje u oblasti energije, te se očekuje dalji razvoj bilateralnih odnosa. Postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u TENT A samo je jedan od primera uspješne saradnje između ove dvije zemlje, a novi projekti i investicije mogu donijeti dodatne koristi za obje strane.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije