Na današnjem otvaranju konferencije „Stručno obrazovanje u Srbiji i osposobljavanje za budućnost“, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila je da će u školskoj 2024/2025. godini u Srbiji biti realizovano 30 novih planova i programa nastave i učenja za obrazovne profile stručnog obrazovanja u različitim područjima rada.
Ministarka je istakla da se koncept planova i programa srednjeg stručnog obrazovanja zasniva na optimalnom odnosu opšteg, stručnog i praktičnog znanja u datoj disciplini. Ovaj pristup osigurava spremnost za brzu i bezbolnu tranziciju od škole do posla, što predstavlja najpoželjniji put za karijeru učenika srednjih stručnih škola, ali i otvara vrata za nastavak učenja na višim obrazovnim nivoima.
Đukić Dejanović je dodatno objasnila da su neki od novih planova i programa inovirani i osavremenjeni, dok su neki potpuno novi, poput profila poljoprivrednog tehničara digitalnih tehnologija ili prehrambeno-biotehnološkog tehničara, te će po prvi put biti uvedeni u sistem stručnog obrazovanja u Srbiji.
Kada je reč o dualnom modelu obrazovanja, ministarka je naglasila da se planovi i programi nastave i učenja sprovode na dva mesta, u školi i kod poslodavca, odnosno kompanije. Učenici kroz teorijsku nastavu i vežbe u školi, ali i kroz rad u kompaniji stiču znanja, veštine, stavove i odnos prema radu. Ovaj pristup omogućava učenicima da se pripreme za buduće poslove i tržište rada na najbolji mogući način.
Ministarka prosvete je također istakla važnost saradnje između obrazovnog sektora i privrede u cilju prilagođavanja obrazovnog sistema potrebama tržišta rada i budućim zahtevima industrije. Naglasila je da je važno da obrazovanje bude usklađeno sa promenama u tehnologiji i da prati savremene trendove kako bi mladi imali priliku da steknu znanja i veštine koje će im omogućiti uspešnu karijeru u budućnosti.
Na konferenciji su, pored ministarke Đukić Dejanović, prisustvovali stručnjaci iz oblasti obrazovanja, predstavnici kompanija, kao i predstavnici sindikata i učeničkih organizacija. Razgovaralo se o aktuelnim temama i izazovima u oblasti stručnog obrazovanja, sa fokusom na unosan odnos između teorije i prakse.
Tokom diskusije, istaknuto je da je važno kontinuirano unapređivanje obrazovnog sistema kako bi se osiguralo da učenici stiču znanja i veštine koje su relevantne za savremeno tržište rada. Takođe je istaknuta važnost mentorstva i podrške učenicima tokom učenja i prakse, kako bi se osiguralo da svaki učenik ima priliku da ostvari svoje potencijale i postane uspešan u svom budućem poslu.
Na kraju konferencije, ministarka Đukić Dejanović je naglasila da će Ministarstvo prosvete nastaviti sa inovacijama u oblasti stručnog obrazovanja i osigurati da učenici dobiju kvalitetno obrazovanje koje će im omogućiti da se uspešno suoče sa izazovima modernog tržišta rada. Ova konferencija je predstavljala važan korak ka unapređenju stručnog obrazovanja u Srbiji i osiguranju bolje budućnosti za mlade generacije.