U novom istraživanju sa MIT-a, istraživači su razvili novi polimer koji može pohraniti DNK na sobnoj temperaturi. Ovaj staklasti polimer, koji podsjeća na jantar, može biti revolucionarni način za dugotrajno čuvanje DNK, bilo da je riječ o ljudskim genomima ili digitalnim podacima.
Istraživači su nazvali ovu metodu T-REX (Thermoset-REinforced Xeropreservation) i proces ugrađivanja DNK u polimernu mrežu trenutno traje nekoliko sati, ali postoji mogućnost da se ovaj postupak skrati daljom optimizacijom. Kada je DNK potrebno osloboditi, dodaje se posebni enzim koji razbija polimernu mrežu na manje dijelove i omogućava jednostavno oslobađanje DNK bez oštećenja.
Kroz ovo istraživanje, tim je uspio pohraniti DNK različite dužine, od desetina nukleotida do cijelog ljudskog genoma s više od 50.000 parova baza. Testirali su ovaj polimer pohranjujući DNK s kodiranim „Proglasom o ukidanju ropstva“ i logom MIT-a, te čak muzičkom temom iz filma „Jurski park“. Najvažnije je to što u cijelom procesu pohrane i oslobađanja DNK nisu pronađene nikakve greške, što je ključ daljeg razvoja ovog revolucionarnog sistema za pohranu digitalnih podataka.
Ovim istraživanjem, MIT je napravio veliki korak u oblasti dugoročnog čuvanja DNK i digitalnih podataka. Ova tehnologija može imati široku primjenu u različitim oblastima, poput medicinske genetike, istraživanja, arhiviranja podataka i mnogim drugim područjima gdje se čuva vrijedne informacije.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Journal of the American Chemical Society, a tim istraživača vjeruje da će daljnji razvoj ove tehnologije omogućiti još efikasniju pohranu i oslobađanje DNK, čineći ovaj sistem idealnim za buduće potrebe čovječanstva.
Ova inovativna tehnologija otvara mnoge mogućnosti i postavlja temelje za buduće istraživanje u oblasti pohrane digitalnih podataka i DNK. Sigurno je da će ovaj pronalazak imati širok utjecaj na razvoj moderne znanosti i tehnologije, te će promijeniti način na koji čuvamo i koristimo informacije u budućnosti.
Sve ovo nas podsjeća na popularni film „Jurski park“ gdje su znanstvenici izmislili dinosaure iz starih DNK koji je izvađen iz jantara. Iako je film fikcija, čini se da je inspirirao stvarne naučnike da naprave veliki korak u oblasti pohrane DNK i digitalnih podataka. Ovaj nalaz može imati veliki utjecaj na budućnost znanosti, tehnologije i istraživanja.
U svakom slučaju, novo istraživanje sa MIT-a donosi revolucionarnu tehnologiju koja će imati širok utjecaj na različite oblasti ljudskog života. Nada se da će daljnji razvoj ove tehnologije omogućiti još efikasnije korištenje i čuvanje DNK i digitalnih podataka, te da će ovaj pronalazak pomoći u rješavanju mnogih izazova s kojima se suočava čovječanstvo u 21. stoljeću.