Član Odbora za kosovska pitanja u Skupštini Srbije, Milovan Drecun, izjavio je da je trenutna kampanja za priznanje Kosova kao nezavisne države samo početak dugotrajnog procesa koji će se nastaviti sa ciljem članstva Kosova u NATO savezu i drugim međunarodnim organizacijama.
Drecun je istaknuo da su aktuelni pokušaji da se prizna Kosovo kao nezavisna država samo deo šire strategije koja ima za cilj da se Kosovo integriše u međunarodne institucije kao ravnopravan član, navodeći da se očekuje da će se takva kampanja nastaviti i ubuduće.
On je kritikovao poteze pojedinih zapadnih zemalja koje su priznale nezavisnost Kosova, ističući da takvi koraci predstavljaju kršenje međunarodnog prava i da je reč o političkim odlukama koje nisu u skladu sa principima suvereniteta i teritorijalnog integriteta.
Drecun je također upozorio da bi eventualno članstvo Kosova u NATO savezu predstavljalo ozbiljan bezbednosni rizik za region i da bi to moglo dovesti do destabilizacije situacije na Balkanu, te da Srbija mora nastaviti da se bori protiv takvih pokušaja i da štiti svoje nacionalne interese.
On je naglasio da će Srbija nastaviti da se zalaže za dijalog sa Prištinom kako bi se postiglo održivo rešenje za kosovsko pitanje, ali da neće pristati na ucene i pritiske koje dolaze sa strane.
Drecunova izjava dolazi u trenutku kada je Kosovo suočeno sa novim izazovima i pokušajima da se postigne priznanje od strane nove grupe zemalja, a međunarodni pritisci na Srbiju su sve veći kako bi se prihvatilo kosovsko članstvo u međunarodnim organizacijama.
Kosovo je 2008. godine proglasilo nezavisnost, ali ta odluka nije priznata od strane Srbije, kao ni od strane nekih drugih zemalja poput Rusije, Kine, Španije i nekoliko drugih evropskih zemalja. Međunarodna zajednica se i dalje deli oko statusa Kosova, iako većina evropskih zemalja i Sjedinjene Američke Države podržavaju nezavisnost Kosova.
U proteklom periodu Kosovo je uspelo da dobije priznanje od strane nekoliko zemalja, što je dovelo do novih pokušaja da se ubrza proces priznanja od strane drugih zemalja i da se Kosovo integriše u međunarodne organizacije.
NATO je jedna od organizacija u kojoj se očekuje da bi Kosovo moglo dobiti članstvo u bliskoj budućnosti, ali za to je potrebna saglasnost svih članica Alijanse. Kosovske vlasti su već izrazile želju da postanu deo NATO saveza, ali je pitanje da li će to biti moguće u skorije vreme.
Srbija, sa druge strane, ima vojnu neutralnost i ne želi da postane deo NATO saveza, te se protivi mogućnosti da Kosovo postane član te vojne alijanse. To je jedan od glavnih razloga zašto Srbija vodi borbu protiv kampanje za priznanje Kosova i insistira na političkom dijalogu kao jedinom načinu rešavanja kosovskog pitanja.
Drecun je pozvao međunarodnu zajednicu da uzme u obzir stavove Srbije i da poštuje njen suverenitet i teritorijalni integritet, ističući da bi bilo kakvo članstvo Kosova u NATO savezu predstavljalo kršenje tih principa.
Kosovsko pitanje je jedno od najvažnijih političkih tema na Balkanu i još uvek nije dobilo konačno rešenje, te se očekuje da će aktuelni procesi i pokušaji da se Kosovo integriše u međunarodne organizacije dalje doprineti eskalaciji tenzija u regionu.
Srbija će nastaviti da brani svoje interese i da se bori protiv pokušaja da se Kosovo predstavi kao nezavisna država, a očekuje se da će međunarodna zajednica uzeti u obzir stavove Srbije i da će podržati dijalog kao put ka pronalaženju održivog rešenja za kosovsko pitanje.