Drevne galaksije koje prkose objašnjenju

Stefan Nikolić аватар

Svemirski teleskop Džejms Veb (JWST) otkrio je drevne galaksije i supermasivne crne rupe koje su daleko masivnije i starije nego što su naučnici očekivali.

Ovo otkriće, koje prkosi trenutnim teorijama o formiranju galaksija i crnih rupa, ukazuje na brzi i nekonvencionalni oblik ranog formiranja galaksija, piše SciTech Daily. Nedavno otkriće Nasinog teleskopa potvrđuje da su svijetleći, veoma crveni objekti u ranom svemiru donekle poljuljali uspostavljene ideje o porijeklu i evoluciji galaksija i njihovih supermasivnih crnih rupa.

Među vodećim istraživačima je tim sa Pen Stejt univerziteta koji je identifikovao tri zagonetna objekta koja datiraju 600-800 miliona godina nakon Velikog praska, kada je svemir bio samo 5% svoje trenutne starosti. Naučnici su analizirali spektre emitovane svjetlosti iz ovih objekata i otkrili potpise „starih“ zvijezda, stotinama miliona godina starijih nego što se očekivalo u mladom svemiru.

Osim neobjašnjive starosti, naučnici su bili iznenađeni otkrićem potpisa ogromnih supermasivnih crnih rupa u istim objektima, procjenjujući da su od 100 do 1000 puta masivnije od supermasivne crne rupe u našem Mliječnom putu. Ovo otkriće suprotstavlja se trenutnim modelima rasta galaksija i formiranja supermasivnih crnih rupa, koji predviđaju zajednički rast galaksija i crnih rupa tokom milijardi godina kosmičke istorije.

Tim sa Pen Stejt univerziteta prvi put je primijetio masivne objekte u julu 2022. godine, a nekoliko mjeseci kasnije objavio je rad u časopisu Nature u kojem su najavili postojanje ovih objekata. Ovi objekti su potvrđeni kao galaksije blizu početka vremena, sa iznenađujuće velikim supermasivnim crnim rupama i neočekivano starom populacijom zvijezda.

JWST je opremljen infracrvenim instrumentima koji mogu detektovati svjetlost najstarijih zvijezda i galaksija, omogućavajući naučnicima da vide unazad oko 13,5 milijardi godina. Međutim, jedan od izazova je razlikovanje između tipova objekata koji emituju tu svjetlost, a u slučaju ovih ranih objekata, oni imaju karakteristike i supermasivnih crnih rupa i starih zvijezda.

Naučnici planiraju dalja posmatranja i analize kako bi razjasnili prirodu ovih objekata i odgovorili na neka od ključnih pitanja o ranom svemiru. Otkriće ovih drevnih galaksija i supermasivnih crnih rupa predstavlja značajan izazov za trenutne teorije o formiranju i evoluciji galaksija, te se nadaju da će buduća istraživanja pružiti dublje razumijevanje ranih faza kosmičke evolucije.

Kako JWST nastavlja da pruža nove uvide u rani svemir, naučnici se nadaju da će dalja istraživanja pomoći da se razjasne ove misteriozne karakteristike i pružiti dublje razumijevanje ranih faza kosmičke evolucije.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije