Istraživanje o rekonstrukciji lica drevnog kineskog cara Vua uzburkalo je svijet arheologije i genetike. Tim istraživača koristio je DNK izvučen iz ostataka cara Vua, koji je vladao prije hiljadu i po godina, da bi saznali više o njegovom fizičkom izgledu i zdravstvenom stanju.
Studija objavljena u žurnalu Current Biology otkriva da je car Vu umro u 36. godini, najvjerojatnije zbog moždanog udara. Ovo istraživanje pruža novo svjetlo na porijeklo i migracije nomadskog carstva koje je vladao sjeveroistočnom Azijom u prošlosti.
Car Vu bio je vladar Sjeverne Žou dinastije, a njegova vlast trajala je od 560. do 578. godine. Kroz svoje vladavine, Vu je uspio ujediniti sjeverne dijelove Kine, stvoriti jaku vojsku te poraziti Sjevernu Ći dinastiju. Vu je etnički pripadao narodu Sjanbej, antičkoj nomadskoj grupi koja je naseljavala današnju Mongoliju i sjevernu Kinu.
Analiza DNK pokazala je da je car Vu imao karakteristične crte lica za stanovnike istočne i sjeveroistočne Azije, suprotstavljajući se ranijim tvrdnjama o egzotičnom izgledu Sjanbeja. Rekonstrukcija lica u 3D oživjela je izgled ovog drevnog vladara, otkrivajući da je imao braon oči, crnu kosu, tamniju kožu te karakteristike lica slične današnjim stanovnicima navedenih regija.
Arheolozi su pronašli grobnicu cara Vua još 1996. godine u sjeverozapadnoj Kini, gdje su pronađene njegove kosti i skoro kompletna lobanja. Razvojem metoda ispitivanja drevnog DNK, istraživači su uspjeli izvući mnoge informacije iz DNK uzoraka, uključujući boju kože i kose cara Vua.
Iako su mnogi pretpostavljali da je car otrovan, analiza DNK pokazala je da je imao povećan rizik od moždanog udara, što je vjerovatno dovelo do njegove smrti. Genetske analize sugeriraju da se narod Sjanbej miješao sa Han narodom tokom migracija ka jugu.
Ovaj rad istraživača otvara nova vrata u proučavanju drevnih civilizacija i pruža uvid u život i zdravstveno stanje vladara koji su vladali u drevnoj Kini. Zahvaljujući napretku u tehnologiji ispitivanja DNK, istraživači su uspjeli saznati više o caru Vu i njegovom narodu, dajući nam uvid u njihov izgled i zdravstveno stanje.
Ovo istraživanje je važno ne samo za proučavanje prošlosti Kine, već i za razumijevanje evolucije i migracija naroda u Aziji. Rekonstrukcija lica drevnog cara Vua otvara nove mogućnosti u istraživanju drevnih civilizacija i njihovog utjecaja na današnje društvo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu da biste saznali više o najnovijim otkrićima u svijetu arheologije i genetike.