Projekt „Niklo kao ja“ koji provodi tvrtka A1 Srbija u suradnji s Udrugom građana Ekonaut i lokalnim samoupravama, ove je godine postavio nove standarde u očuvanju urbanih sredina kroz formiranje i unaprjeđenje ukupno 20 urbanih vrtova diljem Srbije.
Cilj projekta je doprinijeti zelenijim, održivim gradovima, povećati biodiverzitet i inspirirati zajednice na aktivno sudjelovanje u očuvanju prirode. Ove godine, projekt je donio potpuno nove gradske vrtove u 10 gradova, dok je u 10 gradova s postojećim vrtovima vršeno unaprjeđenje i proširenje zelenih površina. Novi vrtovi su formirani u Pančevu, Velikoj Plani, Valjevu, Šapcu, Zaječaru, Bajinoj Bašti, Boru, Zrenjaninu, Kruševcu i Gornjem Milanovcu. Svi vrtovi su osmišljeni kako bi odražavali lokalne karakteristike – od sukulenata i cvjetnih žbunastih vrtova do inspirativnih prostora poput Zelenog uspona u Boru, čiji izgled je inspiriran planinom Rtanj, prema prijedlozima učenika OŠ 3. oktobar. Istovremeno, postojeći vrtovi u gradovima poput Beograda, Niša i Novog Sada unaprjeđeni su dodatnim sadržajima i mobilijarom, obogaćeni novim biljnim vrstama i prilagođeni potrebama zajednica.
Urbani vrtovi nisu samo zelene površine – to su mjesta koja potiču povezivanje ljudi i prirode, promoviraju biodiverzitet i pomažu u borbi protiv posljedica klimatskih promjena. Svaki vrt je pažljivo dizajniran kako bi odgovarao specifičnim potrebama lokalnih zajednica, doprinio očuvanju prirodnih resursa i stvorio ugodne prostore za odmor, učenje i druženje.
Projekt „Niklo kao ja“ pokazuje kako zajedničkim snagama možemo unaprjeđivati urbane sredine i doprinijeti očuvanju prirode. Urbani vrtovi nisu samo estetski lijepi, već imaju i važnu ekološku funkciju, podsjećajući nas na važnost održivosti i kolektivne odgovornosti, izjavio je Vladimir Milutinović, pejzažni arhitekt i suradnik UG Ekonaut.
A1 Srbija kroz svoju ESG strategiju kontinuirano ulaže u postizanje dugoročnih ciljeva u području održivosti. Ovaj pristup obuhvaća ne samo projekte za djelovanje na klimatske rizike i zaštitu biodiverziteta, poput „Niklo kao ja“, već uključuje i dugoročne planove dekarbonizacije, povećanja udjela održive energije iz vlastite proizvodnje, povećanja energetske učinkovitosti u poslovnim operacijama i poštovanje principa cirkularne ekonomije. Kao vodeći pružatelj usluga telekomunikacija, A1 je do sada postavio gotovo 6.000 solarnih panela na 330 lokacija, što je ekvivalent godišnjoj potrošnji električne energije više od 750 domaćinstava. Investicije u obnovljive izvore energije dio su strateške odluke tvrtke i cilja postavljenog na razini cijele A1 Grupe, a to je postizanje klimatske neutralnosti do kraja 2030.