Što će značiti za zapošljavanje u autoindustriji u Njemačkoj zabrana prodaje automobila sa SUS motorima od 2035. godine? Prema Udruženju automobilske industrije (VDA), situacija je zabrinjavajuća jer je već 46.000 radnih mjesta izgubljeno od 2019. godine, većinom kod dobavljača. Predsjednica VDA, Hildegard Müller, ističe da će prelazak na elektromobilnost rezultirati gubitkom radnih mjesta te da će transformacija koštati 190.000 radnih mjesta neto.
Istraživanje instituta Prognos pokazuje da će se poslovi u tradicionalnim profesijama s mnogo zaposlenih u autoindustriji ukidati, dok će poslovi u područjima kao što su prerada plastike ili informatička tehnologija samo djelimično nadoknaditi gubitak radnih mjesta. Proizvodnja motora s unutrašnjim sagorijevanjem i mjenjača, koji će biti zabranjeni nakon 2035. godine, stvara pritisak na industiju. EU je zabranila prodaju novih automobila sa SUS motorima od 2035. godine, ali je neizvjesno koliko će radnih mjesta biti otvoreno u novim oblastima poput proizvodnje baterija.
Zaposlenost u autoindustriji dostigla je vrhunac 2019. godine s 960.000 zaposlenih, a od tada je u opadanju. Trenutno radi 911.000 ljudi u industriji. Iako postoje poslovi s rastućim zapošljavanjem poput automobilske tehnologije, istraživanja i razvoja te razvoja softvera, oni ne mogu nadoknaditi gubitak radnih mjesta. Lokacijski uslovi također utječu na gubitak radnih mjesta, jer Njemačka nije konkurentna zbog visokih cijena energije.
Predsjednica VDA, Müller, traži podršku političara u stvaranju konkurentnih cijena energije, smanjenju birokratije, bržim procedurama planiranja i odobravanja, konkurentnim sistemom poreza te više sporazuma o slobodnoj trgovini. Ako se transformacija ne uspije u Evropi, negativan efekat na zapošljavanje će biti još veći.