Operatori prenosnog sistema u Regionalnoj grupi ENTSO-E za kontinentalnu Evropu (RGCE) su pozvali KOSTT (Operatora prenosnog sistema Kosova) da održi stabilnost svog nacionalnog sistema električne energije zbog eskalacije energetske krize koja bi mogla da ugrozi snabdevanje Evrope. Evropska mreža operatora prenosnog sistema električne energije (ENTSO-E) je upozorila na potencijalnu opasnost izazvanu nedostatkom energetske stabilnosti na Kosovu.
Kosovo je već godinama u energetskoj krizi, a situacija se dodatno pogoršala kvarom bloka TE Kosova B, jedne od dve stare elektrane na ugalj, koje proizvode većinu električne energije u zemlji. Zbog nedostatka domaće proizvodnje, uvoz električne energije je skočio sa 10-15% na 40%, a to neravnotežu u snabdevanju električnom energijom.
Kao reakcija na sve veći uvoz i smanjenu proizvodnju, Skupština Kosova je u sredu proglasila vanredno stanje, dajući Vladi ovlašćenje da preduzme vanredne mere radi ograničavanja snabdevanja energijom, čime su restrikcije postale legalne. Premijer Aljbin Kurti izjavio je u ponedeljak da nema idealnog rešenja za ovu situaciju, navodeći da je potrebno ili smanjenje potrošnje ili povećanje cena.
U pokušaju da pomogne Kosovu, Albanija će obezbediti 7.680 MWh električne energije 31. decembra i 1. januara. Ministarka za infrastrukturu i energetiku Albanije Belinda Baluku izjavila je da su uspeli da dogovore isporuku 3.600 MWh za 31. decembar i 4.080 MWh za 1. januar nakon razgovora sa čelnicima Kosovske energetske korporacije.
Kosovo se suočava sa ozbiljnom energetskom krizom već godinama, a aktuelna situacija predstavlja ozbiljnu pretnju ne samo za zemlju, već i za celu Evropu. ENTSO-E je izrazio zabrinutost zbog potencijalnog uticaja na kontinentalnu evropsku mrežu električne energije i izrazio apel za adekvatne mere kako bi se ova situacija rešila.
Samim tim, situacija je postala geopolitičko pitanje, sa potencijalno ozbiljnim posledicama po snabdevanje električnom energijom u regionu. Zbog toga je neophodno da se preduzmu hitne mere kako bi se stabilizovala situacija na Kosovu i izbegle negativne posledice po snabdevanje električnom energijom u Evropi.
Analitičari upozoravaju da je potrebno hitno nalaženje rešenja za kosovsku energetsku krizu, kako bi se izbegle negativne ekonomske i geopolitičke posledice. U suprotnom, ova kriza bi mogla da dovede do ozbiljnih poremećaja na evropskom tržištu električne energije i ugrozi snabdevanje građana, industrije i drugih sektora zemalja u regionu.
U ovom kontekstu, važno je istaći ulogu regionalne i međunarodne saradnje u nalaženju trajnog rešenja za problem energetike na Kosovu. Neophodna je zajednička akcija svih relevantnih aktera, uključujući vlasti Kosova, međunarodne organizacije, susedne zemlje i strateški partneri, kako bi se osigurala stabilnost energetskog sektora na Kosovu i u regionu.
U ovom trenutku, neophodno je postizanje kompromisa koji će omogućiti održavanje stabilnosti i pravilnog funkcionisanja energetskog sistema na Kosovu, kao i smanjenje ranjivosti zemlje na nestabilnosti u snabdevanju električnom energijom. Ovo predstavlja izazov za sve aktere uključene u rešavanje ove krize, ali je neophodno da se pronađe održivo rešenje koje će doprineti dugoročnoj stabilnosti i prosperitetu Kosova i regiona.