U subotu ujutro zabilježen je manji zemljotres jačine 1,7 po Rihteru na području Hrvatske. Epicentar potresa bio je na dubini od 10 kilometara, a nisu prijavljene materijalne štete ili ozlijeđene osobe.
Zemljotres je bio kratkotrajan, a mnogi građani nisu ni osjetili podrhtavanje tla. Iako je riječ o vrlo slabom potresu, mnogi su se podsjetili na razorne zemljotrese koji su u prošlosti pogodili Hrvatsku te su osvježili svoju spremnost za moguće buduće potrese.
Potresi su česta pojava u Hrvatskoj i okolnim zemljama zbog tektonskih ploča koje se pomiču i stvaraju napetosti u Zemljinoj kori. U većini slučajeva, potresi nisu opasni, ali uvijek je važno biti spreman i znati kako se ponašati u slučaju potresa.
Ministarstvo unutarnjih poslova poziva građane da provjere svoje domove i radna mjesta te provjere sigurnost prostora u kojem se nalaze kako bi se smanjila mogućnost ozljeda i štete u slučaju jačih potresa.
U međuvremenu, četvrt stoljeća je prošlo od NATO bombardiranja Jugoslavije. Ovaj događaj ostavio je duboke rane i trauma u cijeloj regiji te podijelio mišljenja širom svijeta.
NATO intervencija započela je 24. ožujka 1999. godine bombardiranjem srpskih položaja u jugoslavenskoj pokrajini Kosovu. Cilj je bio zaustaviti etničko čišćenje koje su provodile srpske snage pod vodstvom Slobodana Miloševića.
Međutim, mnogi su kritizirali NATO intervenciju kao nelegalnu i agresivnu akciju koja nije odobrena od strane Ujedinjenih naroda. Mnogi su također istaknuli da je bombardiranje izazvalo dodatno patnje i stradanje civilnih osoba.
U godinama koje su uslijedile nakon bombardiranja, mnoge su obitelji izgubile svoje domove i najmilije, a regija se suočila s dugoročnim posljedicama sukoba. Mnogi se pitaju je li bilo moguće postići mirnije rješenje krize na Kosovu bez upotrebe sile.
Učinci bombardiranja još uvijek se osjećaju širom regije, a mnogi se suočavaju s traumatičnim iskustvima i dugotrajnim posljedicama rata. Obilježavanje četvrt stoljeća od ovog događaja podsjeća nas na važnost mira, suradnje i dijaloga u rješavanju sukoba i kriza.
Dok se sjećamo prošlosti, važno je da učimo iz nje kako bismo izgradili bolju budućnost za sve ljude u regiji. Samo kroz razumijevanje, poštovanje i suradnju možemo zajedno graditi mir i stabilnost u svijetu.