Epl i Gugl da budu spremni da uklone TikTok 19. januara

Branko Simić аватар

Visoki predstavnici republikanaca i demokrata u komitetu Predstavničkog doma američkog Kongresa za Kinu danas su uputili zahtjev izvršnim direktorima Applea i Alphabetu da budu spremni ukloniti aplikaciju TikTok iz svojih prodavnica u Sjedinjenim Američkim Državama do 19. januara.

Prošle nedelje, američki savezni apelacioni sud je potvrdio zakon koji zahteva da kineska kompanija ByteDance proda TikTok ili će biti zabranjena u Sjedinjenim Američkim Državama, prema izveštaju Rojtersa. Visoki članovi Predstavničkog doma, republikanac John Moolenaar i demokrata Raja Krishnamoorthi, pozvali su izvršnog direktora TikToka da proda aplikaciju koju koristi 170 miliona Amerikanaca.

Kongres je odlučno delovao kako bi „odbranio nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Američkih Država i zaštitio američke korisnike TikToka od Komunističke partije Kine“, navodi se u medijima. „Pozivamo TikTok da odmah obavi prodaju“, napisali su poslanici.

Odluka američkih predstavnika da zahtevaju uklanjanje TikToka iz prodavnica aplikacija dolazi nakon dugotrajnih sporova između SAD-a i Kine oko sigurnosnih pitanja i zaštite podataka korisnika. TikTok, popularna društvena mreža za deljenje video sadržaja, postala je predmet zabrinutosti zbog mogućnosti da kineska vlada ima pristup podacima korisnika.

ByteDance, kompanija koja stoji iza TikToka, suočava se sa pritiscima američkih vlasti da proda svoju američku operaciju kako bi se izbegla zabrana aplikacije. Ova situacija je dovela do napetosti između SAD-a i Kine, dve svetske supersile, u vezi sa tehnološkim inovacijama i nacionalnom bezbednošću.

Najnoviji zahtev američkih političara za brzom prodajom TikToka ukazuje na nameru da se reši ovaj dugotrajan spor i zaštiti nacionalna bezbednost Sjedinjenih Američkih Država. Predstavnici Kongresa su odlučni u svom stavu da ne dozvole kompanijama koje su pod sumnjom da štete nacionalnoj bezbednosti da posluju na američkom tržištu.

TikTok je postao jedna od najpopularnijih aplikacija među mladima širom sveta, omogućavajući korisnicima da kreiraju i dele kratke video zapise. Međutim, zabrinutost zbog veze sa kineskom vladom i mogućnosti zloupotrebe podataka korisnika dovela je do zahteva za njegovom prodajom ili zabranom u Sjedinjenim Američkim Državama.

Očekuje se da će ByteDance u narednim nedeljama doneti odluku o budućnosti TikToka u SAD-u i kako će rešiti ovaj spor sa američkim vlastima. U međuvremenu, politički pritisci se nastavljaju kako bi se osigurala nacionalna bezbednost i zaštita privatnosti korisnika aplikacije.

Američki Kongres nastavlja da prati situaciju oko TikToka i traži od izvršnih direktora tehnoloških kompanija da preduzmu neophodne korake kako bi se zaštitila nacionalna bezbednost i privatnost američkih građana. Očekuje se da će se ovaj slučaj nastaviti da privlači pažnju medija i javnosti dok se razrešava pitanje budućnosti TikToka u Sjedinjenim Američkim Državama.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije