EU direktiva o održivosti da služi kao podstrek za razvoj srpskih firmi

Marijana Petrović аватар

Direktiva o korporativnoj održivosti i dužnoj pažnji (CSDDD) je propis kojim se želi osigurati da kompanije u zemljama članicama EU i onima koje žele postati članice obavljaju poslovanje odgovorno. Ova direktiva je stupila na snagu u Nemačkoj 2023. godine, a savetnik za socijalna pitanja u Ambasadi Nemačke u Beogradu, Per Krumrei, istaknuo je da je ovo osnova za održivu ekonomiju.

Na konferenciji o uticaju ove direktive na preduzeća u Srbiji, naglašeno je da je potrebno da kompanije izveštavaju o svom uticaju na lanac snabdevanja i da se podstiče transparentnost i globalna održivost. Ovo bi trebalo da bude podstrek za razvoj srpskih firmi i da doprinese ekonomskom rastu.

Ova direktiva je deo šireg globalnog trenda ka održivom poslovanju i odgovornom ponašanju prema ljudima i životnoj sredini. Kompanije koje se pridržavaju ovih principa ne samo da doprinose društvenoj odgovornosti, već i stvaraju bolje uslove za poslovanje i dugoročni ekonomski prosperitet.

Uvođenje ovakvih direktiva i zakona nije samo formalnost, već je važan korak ka stvaranju pravednijeg i održivijeg poslovnog okruženja. Održivost i dužna pažnja prema ljudima i životnoj sredini su ključni elementi za uspeh i dugoročni razvoj kompanija u modernom poslovnom svetu.

Srbija ima veliki potencijal za razvoj održivog poslovanja, s obzirom na bogate resurse i stručnu radnu snagu. Implementacija EU direktive o korporativnoj održivosti i dužnoj pažnji može biti korak ka unapređenju poslovnog okruženja u zemlji i privlačenju investicija.

Uvođenje ovakvih standarda može biti izazov za neke kompanije, ali donosi i brojne benefite. Kompanije koje se pridržavaju principa održivog poslovanja imaju bolje performanse, veću konkurentnost i ostvaruju veću lojalnost klijenata i investitora.

Osim toga, održivo poslovanje doprinosi zaštiti životne sredine, smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte i očuvanju prirodnih resursa. To je važno ne samo za kompanije, već i za društvo u celini, jer doprinosi očuvanju planete za buduće generacije.

Implementacija ovih standarda zahteva saradnju svih aktera u društvu, uključujući vladu, kompanije, nevladine organizacije i građane. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti održivo poslovno okruženje koje će podržati ekonomski razvoj i unaprediti kvalitet života svih građana.

Srbija ima priliku da postane lider u regionu kada je reč o održivom poslovanju i da pokaže da je spremna da se pridržava najviših standarda u oblasti zaštite životne sredine i društvene odgovornosti. Implementacija EU direktive o korporativnoj održivosti i dužnoj pažnji može biti prilika za srpske kompanije da se istaknu na globalnom tržištu i ostvare uspeh u dugoročnom poslovanju.

Ukupno gledano, EU direktiva o korporativnoj održivosti i dužnoj pažnji predstavlja važan korak ka stvaranju održivog poslovnog okruženja u Srbiji. Implementacija ovih standarda može biti izazovna, ali donosi brojne benefite za kompanije, društvo i zaštitu životne sredine. Srbija ima priliku da postane lider u ovoj oblasti i da pokaže svoju spremnost da se pridržava najviših standarda u poslovanju.

Marijana Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije