Ambasadori država članica EU usvojili su ažurirani tekst zajedničke pozicije za Poglavlje 35 koje se odnosi na sprovođenje obaveza između Srbije i Kosova. Ovaj sporazum treba da bude potvrđen na Savetu Evropske unije, na nivou ministara. Predstavnici Euronews Srbija naglašavaju da ova odluka ne menja pregovarački okvir Srbije sa EU i da nije ništa novo. Tekst će zvanično biti upućen Beogradu kao tekst pregovaračke pozicije EU za poglavlje 35.
Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine postignut je 18. marta 2023. godine, što predstavlja poslednji korak ka zatvaranju Poglavlja 35. Prethodno su Evropska komisija i Evropska služba za spoljnu akciju predali predlog obaveza iz Ohridskog sporazuma koji treba da postanu deo procesa pregovora o članstvu Srbije u EU. Očekuje se potpuna primena Sporazuma na putu normalizacije odnosa, uključujući Aneks o njegovoj primeni.
Savet ministara EU je ranije zatražio od Evropske komisije da obaveze iz Ohridskog sporazuma budu uključene u pregovarački okvir Beograda i Brisela. Poglavlje 35 otvoreno je 2015. godine, a nedavni sporazum o normalizaciji odnosa označava važan korak ka evropskim integracijama. Međutim, sporazum nije potpisan zbog odbijanja predsednika Srbije, Aleksandra Vučića.
Beograd i Priština vode dijalog o normalizaciji od 2011. godine, a nedavni potezi poput napada na vojnike KFOR-a dovode do novih pritisaka i problema u procesu pridruživanja EU. Ipak, stručnjaci ističu da ova odluka ne uvodi nova pravila ili obaveze za Srbiju u pregovorima sa EU.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije ističe da će ažurirani tekst pregovaračke pozicije EU za Poglavlje 35 biti potvrđen na nekom od narednih Saveta EU za spoljne poslove. Nakon zvaničnog usvajanja, ovaj tekst će postati obavezan segment pregovora između Srbije i Kosova uz posredovanje Evropske unije.
Uprkos političkim izazovima, Srbija se suočava sa potrebom da ispuni obaveze iz sporazuma kako bi nastavila ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji. Kritike se odnose na nedostatak postignutog napretka od decembra 2021. godine, kada su otvorena četiti nova poglavlja u okviru Klastera 4. Srbija trenutno ima 22 otvorena poglavlja i dva zatvorena, ali se suočava sa izazovima u demokratiji i vladavini prava.
Stručnjaci naglašavaju da ova odluka ne nameće uslov priznavanja Kosova od strane Srbije i da će se mehanizmi pritiska na Prištinu takođe razmatrati. Nadaju se da će dalje promene u pregovaračkom okviru poboljšati implementaciju Ohridskog sporazuma i olakšati proces normalizacije odnosa između Beograda i Prištine. EuroNews Srbija prati razvoj situacije i očekuje dalje korake ka punopravnom članstvu Srbije u Evropskoj uniji.