Od 20. januara, Donald Tramp nastavlja da šokira svet svojim iznenađujućim odlukama koje predstavljaju značajne promene u američkoj unutrašnjoj i spoljnoj politici. Najveći uticaj na Balkan imala je njegova odluka da suspenduje stranu pomoć na tri meseca. Ova pomoć, koja se često realizuje putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Nacionalnog fonda za demokratiju, bila je ključna za finansiranje nevladinog sektora u Srbiji i regionu.
Mnogi smatraju da je ova odluka odlična vest, dok drugi upozoravaju na ozbiljne posledice koje bi mogla imati po opstanak brojnih organizacija koje zavise od stranih donacija. U razgovoru za Euronews Region, urednik informativnog programa RT Balkan, Nikola Vrzić, i politikolog Mladen Mrdalj, razmatrali su implikacije Trampovih odluka na Balkan.
Mrdalj naglašava da je Trampova odluka već počela da menja politiku u regionu. Prema njegovim rečima, zapadne fondacije su počele da uslovljavaju nevladin sektor u Srbiji, pozivajući ih da više sarađuju s vladom i da učestvuju u zajedničkim projektima. “Ti fondovi signaliziraju da se bude blag prema režimu,” ističe Mrdalj, dodajući da bi potpuno ukidanje pomoći USAID-a moglo da dovede do marginalizacije nevladinog sektora, koji ionako nije bio posebno snažan u kritici režima.
CRTA, kao korisnik USAID-a, bila je istaknuta organizacija koja je oštro kritikovala vlasti, dok su drugi, poput Fonda za političku izuzetnost Sonje Liht, imali blaži pristup prema režimu. Mrdalj ukazuje na to da su se neki nevladini sektori već prilagodili novoj realnosti, pokazujući sklonost ka saradnji s vlašću.
Vrzić, s druge strane, iznosi kritiku na račun USAID-a, nazivajući ga “ogromnom mašinerijom za pranje para.” On objašnjava da je ova agencija pod okriljem Stejt Departmenta, a da su u formulisanju politike učestvovali i obaveštajni službenici. Prema njegovim rečima, USAID i slične organizacije koriste svoje akronime kako bi sakrili pravu prirodu svojih aktivnosti, što može zbuniti javnost u vezi s njihovim pravim namerama.
Vrzić takođe podseća na informacije iz WikiLeaks-a koje govore o USAID-u kao delu nekonvencionalnog ratovanja američkih specijalnih snaga. Ove informacije sugerišu da ekonomska pomoć pružena zemljama u kojima USAID deluje može imati skrivene motive, uključujući obaveštajne aktivnosti. Takođe, ističe da se USAID koristi za obuku i reformu policijskih snaga širom sveta, što može poslužiti kao sredstvo za infiltraciju u lokalne strukture vlasti.
Mrdalj dodaje da je uočljivo kako je politika u Srbiji postala ambivalentnija, s obzirom na to da vlasti sve više gledaju ka zapadu. “Iako nije došlo do radikalnog zaokreta, definitivno se može primetiti pomeranje,” naglašava Mrdalj.
Kritike na račun USAID-a i sličnih organizacija dolaze i iz redova nevladinog sektora. Mnogi smatraju da je strana pomoć često usmerena ka održavanju statusa quo, umesto da se aktivno bori protiv autoritarizma. Ova situacija može dodatno zakomplikovati odnose između nevladinih organizacija i vlade, posebno u svetlu Trampovih odluka.
U svetu u kojem se politika često menja preko noći, a međunarodni odnosi postaju sve složeniji, ostaje pitanje šta će značiti Trampova odluka o suspenziji stranih donacija. Da li će to dovesti do jačanja režima u Srbiji ili će, naprotiv, otvoriti prostor za nove oblike otpora? Odgovori na ova pitanja biće ključni za budućnost nevladinog sektora i demokratije u regionu.