Prema najnovijim istraživanjima Nemačkog automobilskog kluba (ADAC) za 2021. godinu, električna vozila su pokazala znatno manji broj kvarova u poređenju sa vozilima koja koriste motore sa unutrašnjim sagorevanjem. Stopa kvarova za električna vozila iznosi 2,8 na 1.000 vozila, dok je za vozila sa motorima na benzin ili dizel taj broj 6,4. Ovi rezultati pokazuju da su električna vozila pouzdanija već tri godine unazad, ali je razlika u broju kvarova posebno izražena u 2021. godini.
U istraživanju ADAC-a za 2023. godinu, utvrđeno je da je najčešći uzrok kvarova i dalje neispravan ili ispražnjen akumulator, sa 44,1 odsto slučajeva. Drugi najčešći problemi su motor (22,8 odsto), gume (8,8 odsto) i sistemi za zaključavanje vozila (7,1 odsto). Detaljnija analiza novih vozila registrovanih 2021. godine otkriva da su akumulatori česta slabost kod električnih vozila dok su vozila sa konvencionalnim pogonom u prednosti sa manje kvarova. Takođe, električna vozila imaju manje problema sa gumama, verovatno zbog manje prosečne kilometraže.
U istraživanju je bilo testirano 156 modela vozila, uključujući električne modele kao što su Volkswagen ID.4 i Škoda Eniaq. Među najpouzdanijim vozilima u prvih tri godine ističu se BMW i3, Mini i Suzuki Ignis. Različiti modeli u različitim klasama vozila pokazali su različitu pouzdanost u istraživanju ADAC-a.
Međutim, kada su u pitanju starija vozila, poput onih registrovanih 2019. godine, situacija se menja, pa se primećuje veći broj kvarova na 1.000 vozila. Ipak, neki modeli kao što su Suzuki Ignis, BMW i3 i VW Up! i dalje se ističu po visokom kvalitetu.
Ovi rezultati istraživanja ADAC-a za 2021. godinu naglašavaju važnost pouzdanosti i stanja akumulatora kod električnih vozila, ali takođe ukazuju na značajne razlike u broju kvarova između električnih vozila i onih sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Nadamo se da će ova istraživanja pomoći potrošačima prilikom izbora vozila, kako bi bili sigurni u kvalitet i pouzdanost svog automobila.